Wodniacy, płynąc do Szczecina, odwiedzili Słubice

Wczoraj, 7 lipca, do Słubic przypłynęło 11 jachtów, które wyruszyły 21 czerwca z Gliwic do Szczecina w ramach XXXX Międzynarodowego Rejsu Przyjaźni PTTK „Odra 2019, rzeka, która łączy”. Dziś z wodniakami spotkał się burmistrz Mariusz Olejniczak.

Burmistrz powitał komandora rejsu Wojciecha Skórę, dyrektora Centrum Turystyki Wodnej Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Warszawie oraz pozostałych uczestników rejsu, którzy pochodzą z całej Polski. To wodniacy z wieloletnim stażem. Najstarszy z nich ma 90 lat!

Rejs, po odwołaniu tegorocznego Flisu Odrzańskiego jest jedynym dużym rejsem uczestniczącym w obchodach dwusetlecia Porozumień Bohumińskich ( jest to jeden z najważniejszych z aktów prawnych dotyczących rzeki Odry) oraz Dni Odry. Jak opowiadali wodniacy ich celem jest Szczecin, gdzie wezmą udział, 13 lipca, w Paradzie Jachtów przy Wałach Chrobrego. Dotychczas zwiedzili m.in. Opole, Zamek Piastów Śląskich w Brzegu, starówkę w Głogowie…

- Ten rejs, podobnie jak wcześniejsze ma przybliżyć i promować walory turystyczne oraz krajobrazowe odwiedzanych regionów i miejscowości – tłumaczył W. Skóra. – Rejsy te dają też możliwość oceny infrastruktury wodnej, przygotowanie gestorów przystani żeglarskich i kajakowych do przyjmowania rejsów i spływów, zapoznania się z bogactwem i różnorodnością oferty lokalnej informacji turystycznej, by następnie wykorzystać tę wiedzę w rozstrzygnięciu konkursu – Nagroda Przyjaznego Brzegu – dodał. Prosił też burmistrza o to żeby, gdy miasto będzie przymierzało się do budowy mariny, skonsultowało się z wodniakami. - Po drodze widzimy potworki, które stoją na wodzie, przecudnie wyglądają w statystyce, ale kompletnie nie są dla nas, bo albo nie ma tam jak przywiązać liny, albo zbudowano za niskie lub za wysokie pomosty – mówił komandor rejsu.

Od Mariusza Olejniczaka i Kacpra Jędrzychowskiego, eksperta Państwowego Gospodarstwa Wodnego  "Wody Polskie", który w imieniu Prezesa PGW ugościł wodniaków w Słubicach, usłyszał zapewnienie, że tak właśnie się stanie.

Obaj zapewnili też, że w planach jest zagospodarowanie terenu słubickiego portu, tak, by wodniacy mogli tu zacumować mając odpowiednie warunki.

Rejs "Odra 2019, rzeka, która łączy" odbywa się pod honorowym patronatem "Wód Polskich" przy współudziale Polskiego Związku Żeglarskiego.