Miejskie Święto Hanzy z Chylińską, Lemon, Margaret…

W poniedziałek, podczas konferencji prasowej we Frankfurcie, organizatorzy 15. Miejskiego Święta Hanzy Bunter Hering – Swawolny kogucik, opowiedzieli o programie tegorocznej imprezy, która odbędzie się od 13 do 15 lipca. - Jak co roku atrakcji będzie bardzo dużo i już dziś zapraszamy do Słubic i Frankfurtu – mówili burmistrz Słubic Tomasz Ciszewicz i nadburmistrz Frankfurtu Rene Wilke. Burmistrz T. Ciszewicz podkreślał, że Miejskie Święto Hanzy to impreza, która przyciąga nie tylko mieszkańców Słubic i Frankfurtu, ale gości z całego regionu. W lipcowe dni bawi się u nas zwykle około 100 tys. osób i jest to niewątpliwie jedna z największych tego typu transgranicznych imprez na polsko-niemieckim pograniczu.

Otwarcie jubileuszowego Miejskiego Święta Hanzy będzie tradycyjnie w piątek o 18.00 na moście łączącym Słubice i Frankfurt, z tej też perspektywy będzie można oglądać efektowny pokaz fajerwerków, które o północy rozświetlą niebo nad dwumiastem. Wcześniej zapraszamy na koncerty: o 20.00 wystąpi zespół Ich Troje, a o 22.00 scena, przy Collegium Polonicum, należeć będzie do Agnieszki Chylińskiej. Na tej samej scenie w sobotę o 20.00 wystąpi Margaret, o 22.00 zespół Lemon, a o północy grupa Boys.

Ciekawie zapowiadają się też koncerty we Frankfurcie. Tam w piątek o 21.45 na głównej scenie przy ratuszu wystąpi zespół Spider Murphy Gang, o którym mówi się, że rock’n’rolla ma we krwi i palcach, w sobotę o 20.30 wystąpi rockowa grupa Karat, a po niej o 22.00 Dante Thomas, znany z hitu „Miss California”. Kto lubi muzykę filmową będzie miał okazje jej posłuchać w wykonaniu Brandenburskiej Orkiestry Państwowej. W niedzielę o 15.00 na scenie przed ratuszem muzycy wykonają znane utwory, a dyrygować nimi będzie, po raz ostatni, żegnający się z frankfurcką orkiestrą Howard Griffiths.

Miejskie Święto Hanzy to impreza, która przyciąga zarówno tych, którzy lubią posłuchać dobrej muzyki, jak i tych, którzy lubią sport. Wizytówką Miejskiego Święta Hanzy stał się „Bieg bez granic – Lauf ohne Grenzen organizowany po raz trzeci przez Słubicki Ośrodek Sportu i Rekreacji i frankfurcki Miejski Związek Sportu. Uczestnicy będą mieli do pokonania 14,065 km, czyli jedną trzecią maratonu. Ciekawie zapowiada się też kolejny Wowi Couch Surfing, czyli spływ pontonów, które udekorują osoby biorące w nim udział. Uczestnicy wystartują z wyspy Ziegenwerder i popłyną do Rzymskich Schodów przy sali koncertowej we Frankfurcie. Nagradzane będzie zarówno pierwsze miejsce na mecie, jak również wygląd i niebanalna inwencja twórcza w dekoracji pontonów. Zdobywcy pierwszych miejsc w obu konkurencjach zostaną ugoszczeni w jednej z frankfurckich restauracji.

Organizatorzy pomyśleli też o atrakcjach dla rodzin i dzieci. Jak mówił Tomasz Pilarski, dyrektor Słubickiego Miejskiego Ośrodka Kultury, przy ul. 1 Maja powstanie miasteczko uśmiechu. Będzie można zajrzeć do historycznej wioski i poznać dawne rzemiosła, posłuchać występów grup dziecięcych, wziąć udział w konkursach i animacjach przygotowanych dla najmłodszych.