Słubice

  • Info24: Informacja w sprawie przekształcenia użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów
  • Info24: Zbiórki publiczne po nowemu
  • Info24: Aplikacja mobilna - "Bezpieczne Lubuskie"
  • Info24: OSTRZEGAMY PRZED CZADEM !
  • Info24: Zmiana numeru konta bankowego UM Słubice - patrz "Kontakt"
Tlumaczenie realizowane za pomoca translatora, Gmina Słubice nie odpowiada za treść tłumaczenia.

Kalendarz imprez


Straż Miejska w Słubicach Mapa Gminy Słubice Mapa Słubice-Frankfurt Konsultacje społeczne Zespół Administracyjny Oświaty Słubicki Miejski Ośrodek Kultury Słubicki Ośrodek Sportu i Rekreacji Sp. z o. o. Miejski Klub Sportowy Polonia Biblioteka Collegium Polonicum Ośrodek Pomocy Społecznej Zakład Administracji Mieniem Komunalnym Przedsiębiorstwo Usług Komunalnym Zakład Usług Wodno-Ściekowych Lubuska Niebieska Tarcza

Będą dodatkowe patrole Policji

Dzięki zawartemu porozumieniu będą dodatkowe służby patrolowe na terenie Gminy Słubice

Więcej Drukuj

W imieniu Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju oraz Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości zapraszamy do udziału w konkursie "Badania na rynek – miasta średnie”.

Od 25 marca do 8 maja 2019 roku mikro-, mali i średni przedsiębiorcy realizujący projekty inwestycyjne w miastach średnich lub na terenie gmin, które z nimi sąsiadują mogą ubiegać się o dofinansowanie. Wsparcie będzie dotyczyć wprowadzenia na rynek innowacyjnych produktów lub wdrożenia w firmie innowacyjnych procesów technologicznych. Produkty te i procesy muszą być efektem przeprowadzonych samodzielnie, zleconych lub zakupionych prac badawczo-rozwojowych.

Więcej Drukuj

Dla osób niepełnosprawnych stworzyli łańcuch kolorowych skarpetek

Setki skarpetek powiesili 21 marca słubiczanie, w parku przy placu Przyjaźni, demonstrując w ten sposób swoją solidarność z osobami cierpiącymi na zespół Downa. Niektórzy, m.in. burmistrz Mariusz Olejniczak i Joanna Sierżant-Rekret, prezeska stowarzyszenia po PROstu, które zorganizowało akcję, nałożyli też dziś dwie różne skarpetki. W obu przypadkach chodziło o stworzenie łańcucha kolorowych skarpetek, symbolu jedności z osobami chorymi.

Więcej Drukuj

Podzielmy się dziś dobrem!

Z koszykiem pełnym, misternie przygotowanych, papierowych żonkili, Urząd Miejski w Słubicach odwiedziły dziś przedszkolaki z „Krasnala Hałabały”. Zapukały do wielu biur, wręczając kwiaty pracownikom magistratu, za co oni zrewanżowali się wrzucając datki do puszki z napisem Hospicjum Domowe św. Wincentego a'Paulo. – Bardzo wam gratuluję udziału w tej pięknej akcji – pochwalił dzieci z grupy „Wiewiórek” burmistrz Mariusz Olejniczak, a jego zastępczyni, Adriana Dydyna-Marycka poczęstowała maluchy cukierkami.

Więcej Drukuj

Uczcimy rocznicę pierwszych wolnych wyborów

Z inicjatywy burmistrza Mariusza Olejniczaka, gmina Słubice, wspólnie z Rzepinem, Ośnem Lubuskim, Cybinką i Górzycą oraz Wydziałem Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM w Poznaniu, organizują 4 czerwca 2019 roku obchody 30. rocznicy pierwszych, częściowo wolnych wyborów parlamentarnych w powojennej Polsce, do których doszło w 1989 roku.

Więcej Drukuj

Przetarg nieograniczony na wykonanie prac w zakresie utrzymania porządku, drożności rowów i istniejących na nich przepustów oraz usuwanie kożucha roślin pływających w kanale „Czarnym” na terenie miasta Słubice

Ogłoszenie w BZP nr 527270-N-2019 z dnia 2019-03-19 r.

Więcej Drukuj

To oni stworzą portrety mam i córek

Kto pamięta zeszłoroczną wystawę portretów słubickich rodzin? Również w tym roku pasjonaci fotografii z Amatorskiej Komórki Fotografii Artystycznej, która działa przy Galerii OKNO Słubickiego Miejskiego Ośrodka Kultury, mają dla mieszkańców Słubic ciekawą, fotograficzną propozycję.

Więcej Drukuj

Pokaż solidarność z osobami chorymi na zespół Downa

Załóżmy w czwartek dwie, kolorowe, niepasujące do siebie skarpetki i przyłączmy się do akcji organizowanej, przez stowarzyszenie po PROstu, z okazji Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa. W parku przy placu Przyjaźni, o 10.00, słubiczanie stworzą łańcuch kolorowych skarpet. - 21 marca to nie tylko początek kalendarzowej wiosny, ale także Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa - Dzień Kolorowej Skarpetki. Data nie jest przypadkowa, ponieważ w 21 parze chromosomów, osoby zdrowe mają 2 chromosomy, a osoby z Zespołem Downa 3 - wyjaśnia prezeska stowarzyszenia po PROstu Joanna Sierżant-Rekret i dodaje, że tegoroczne hasło obchodów brzmi "Nie zostawiaj nikogo w tyle!".

Więcej Drukuj

Mamy w mieście awarię. Do 15.00 nie będzie wody

Na skrzyżowaniu ulic Konopnickiej i Wodnej doszło do awarii sieci wodociągowej. Pracownicy Zakładu Usług Wodno-Kanalizacyjnych już ją usuwają, ale na wodę trzeba jeszcze będzie poczekać.

Więcej Drukuj

"Młodzi gniewni" pokazali, że o ekologii dużo wiedzą!

- Wszystkim wam życzę wygranej i tego, żeby zdobyta wiedza została wam w głowach – mówił dziś, 18 marca, do uczestników teleturnieju o tematyce ekologicznej burmistrz Mariusz Olejniczak, dodając, że jest to ostatni element kampanii edukacyjnej „ Eko młodzi gniewni”, realizowanej przez gminę Słubice.
Uczniowie siedmiu szkół zmierzyli się, w słubickim magistracie, z dziesiątkami, momentami bardzo trudnych pytań.

Więcej Drukuj

To był jubileuszowy Memoriał im. Zdzisława Skręty

W sobotę 16 marca, po raz dziesiąty, przyjaciele zmarłego w 2009 roku Zdzisława Skręty, niezapomnianego nauczyciela wuefu i pasjonata sportu, zorganizowali w Gimnazjum nr 1 w Słubicach, siatkarski memoriał. 12 drużyn męskich i kobiecych walczyło o puchary burmistrza Słubic. Sympatycy siatkówki przyjechali do Słubic z Sulęcina, Dębna, Ośna Lubuskiego, Rzepina i Witnicy. - Organizujemy ten memoriał ponieważ zależy nam, żeby pamięć o tak wspaniałym człowieku jakim był Zdzisław była zawsze żywa. Myślę, że udział tak wielu osób w naszych rozgrywkach pokazuje, że jesteśmy na dobrej drodze ku temu – mówił przed rozgrywkami Dariusz Krzeptowski, jeden z organizatorów imprezy.

Więcej Drukuj

W bibliotece porozmawiają o kinie „PIAST”

Zapraszamy na autorską prelekcję i multimedialną prezentację dotyczącą projektu rewitalizacji i fragmentów reliefu słubickiego kina "Piast". Opowiadać będzie architekt i pasjonat słubickich zabytków, słubiczanin Adrian Mermer. Spotkanie odbędzie się, w Dziale Regionalnym słubickiej biblioteki publiczne,j w czwartek 21 marca 2019 r. o 16.00. Wstęp wolny.

Więcej Drukuj

Burmistrz pogratulował prestiżowej nagrody prof. Andreasowi Reckwitzowi

Prof. dr Andreas Reckwitz z Europejskiego Uniwersytetu Viadrina dostał nagrodę Gottfrieda Wilhelma Leibniza (2,5 mln euro) przyznawaną przez Niemiecką Wspólnotę Badawczą (Deutsche Forschungsgemeinschaft DFG). Otrzymania tego prestiżowego wyróżnienia pogratulował dziś profesorowi burmistrz Mariusz Olejniczak.

Więcej Drukuj

Znów zagrają dla przyjaciela

- Po raz dziesiąty zapraszamy w sobotę 16 marca do hali sportowej w Gimnazjum nr 1, na siatkarski memoriał im. Zdzisława Skręty. Rozpoczynamy o 10.00, a ponieważ będzie to jubileuszowe spotkanie przygotowaliśmy wiele niespodzianek – zachęca do kibicowania drużynom Dariusz Krzeptowski, jeden z organizatorów rozgrywek. Siatkarze będą walczyć o puchary burmistrza Słubic.

Więcej Drukuj

Przetarg nieograniczony na wycinkę i korektę drzew na terenie gminy Słubice

Ogłoszenie w BZP nr 525550-N-2019 z dnia 2019-03-14 r.

Więcej Drukuj

Współpraca gminy i strażaków? Bardzo dobra!

Burmistrz Mariusz Olejniczak spotkał się dziś, 13 marca 2019 roku, w magistracie, z Lubuskim Komendantem Wojewódzkim Państwowej Straży Pożarnej Patrykiem Maruszakiem i szefem komendy powiatowej Wojciechem Śliwińskim. – Rozmawialiśmy m.in. o możliwości zakupu nowego samochodu pożarniczego dla jednostki w Golicach, kontynuowaniu kampanii „Bezpieczny dom”, w ramach której gmina kupuje do mieszkań komunalnych czujniki dymu i tlenku węgla, a także dalszej współpracy – mówi burmistrz.

Więcej Drukuj

Z niektórych użytkowników wieczystych państwo zrobiło właścicieli

Z początkiem roku właściciele mieszkań lub domów jednorodzinnych, znajdujących się na gruntach gminnych, oddanych w użytkowanie wieczyste, z mocy ustawy stali się właścicielami gruntów. Muszą jednak zapłacić opłatę z tytułu przekształcenia. Należność tę uiszcza się w ratach, przez okres 20 lat, można ja też spłacić jednorazowo. Przekształcenie nie dotyczy nieruchomości zabudowanych garażami w zabudowie szeregowej.

Szczegóły znajdziecie Państwo w załączniku.

Więcej Drukuj

Nasze firmy to Gazele Biznesu!

M.B.B. Logistisc, Promet Cargo, Foliarex i Kopelia znalazły się w gronie najbardziej dynamicznych małych i średnich firm w Polsce.O tym, że triumfowały w rankingu "Gazele Biznesu 2018 roku" informowaliśmy już na początku tego roku, Wczoraj, 11 marca w Warszawie odbyła się uroczysta gala, podczas której wręczono te prestiżowe wyróżnienia. Liderem jest niewątpliwie M.B.B Logistic. Firma zajęła 3. miejsce wśród najlepszych firm województwa lubuskiego i 40.miejsce w Polsce. - Serdecznie gratulujemy! - mówi burmistrz Mariusz Olejniczak i podkreśla, że jest bardzo dumny z faktu, że na terenie gminy działają tak prężni przedsiębiorcy.

Więcej Drukuj

Wystawa „Trzy drogi” Wojciecha Sternaka w Galerii OKNO SMOK

Serdecznie zapraszamy 15.03.2019 roku o godz. 18.00 do Galerii OKNO Słubickiego Miejskiego Ośrodka Kultury na wernisaż wystawy Wojciecha Sternaka pt „Trzy drogi”. Artysta za punkt wyjścia do swoich fotograficznych realizacji wybrał miejsca do których podąża odkrywając ich tajemnice, przeszłość, niekiedy niechlubną historię. Rejestruje drogę, ale nie w tradycyjny turystyczny sposób. Naznacza temat fotograficznym kadrem, rozpracowuje temat. Podporządkowuje stylistykę, formę prezentacji czyniąc z niej przygodę również dla widza. Żadna z jego dróg nie jest taka sama, każda wytycza nowe horyzonty, skłania do zastanowienia. Zastosowane różne techniki fotograficzne: fotografia analogowa, cyfrowa, samodzielnie tworzone pigmenty nadają każdej z odkrywanych przez niego dróg indywidualny element wizualnej narracji. Na wernisażu będzie można te drogi przejść razem z artystą, który przybliży idee, odpowie na pytania.

Więcej Drukuj

Burmistrz i przewodniczący rady podziękowali sołtysom za ich pracę

- Bardzo serdecznie za wszystko Wam dziękujemy! - usłyszeli dziś, z ust burmistrza Mariusza Olejniczaka, sołtysi z gminy Słubice, którzy przyjęli zaproszenie do magistratu na kawę z okazji przypadającego 11 marca Dnia Sołtysa. W spotkaniu uczestniczyli: Ewa Guzik z Kunic, Jolanta Klimaszewska ze Starych Biskupic, Jerzy Siedlarz z Rybocic, Zbigniew Ziętek z Nowych Biskupic, Rafał Mazurek z Golic, Mariusz Horoszkiewicz z Kunowic i Sławomir Gościk z Pławidła. Burmistrz podkreślał nie tylko ich pracę, ale również zaangażowanie całych rad sołeckich, dzięki którym wioski pięknieją, rozwijają się i oferują mieszkańców ciekawe wydarzenia kulturalne. W rozmowach o pracy rad sołeckich, problemach i radościach, uczestniczyli także zastępca burmistrza Adriana Dydyna-Marycka oraz przewodniczący rady miejskiej Grzegorz Cholewczyński.

Więcej Drukuj

Słubiczanie ustrzelili dwa brązowe medale!

Marek Sobczak i Jacek Stolarek, z seniorskiej grupy, która działa przy Uczniowskim Strzeleckim Klubie Sportowym Muszkiet, świetnie się zaprezentowali, kilka dni temu, podczas zawodów ''Brückner Glaspokal'' w Niemczech. - Przywieźliśmy dwa brązowe krążki w konkurencji karabinu pneumatycznego, a Jacek Sejnik, w pistolecie, gdzie rywalizacja była największa, wystrzelał ósmą lokatę - mówią zawodnicy. Byli jedyną polską drużyną na imprezie w Niemczech.

Więcej Drukuj

Naszym sołtysom wszystkiego co najlepsze!

Z okazji przypadającego dzisiaj Dnia Sołtysa składamy Państwu najserdeczniejsze życzenia radości i satysfakcji z pełnionej funkcji, wielu pomysłów oraz wytrwałości w rozwiązywaniu lokalnych problemów. Życzymy również zdrowia, pomyślności i wszystkiego co najlepsze w życiu osobistym.
Burmistrz Mariusz Olejniczak i Przewodniczący Rady Miejskiej w Słubicach Grzegorz Cholewczyński

Więcej Drukuj

To była muzyczna uczta w mistrzowskim wykonaniu!

Mozart stworzył „Czarodziejski flet”, a Agnieszka Duczmal zaczarowała wczoraj smyczki…Przekonali się o tym ci, którzy 7 marca, uczestniczyli w kościele pw. NMP Królowej Polski w Słubicach, w koncercie Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia „Amadeus” zorganizowanym, przez Słubicki Miejski Ośrodek Kultury, w ramach polsko-niemieckiego festiwalu Dni Muzyki nad Odrą. W koncercie uczestniczyła m.in. zastępca burmistrza Adriana Dydyna- Marycka i przewodniczący rady miejskiej Grzegorz Cholewczyński.

Więcej Drukuj

Drogie Panie!

Z okazji Dnia Kobiet życzymy Wam spełnienia wszystkich życiowych planów, a także zdrowia, dzięki któremu te zamierzenia staną się realne. Niech otaczają Was tylko dobrzy, kochający ludzie, którzy sprawią, że będziecie czuć się szczęśliwe.

Burmistrz Słubic Mariusz Olejniczak i Przewodniczący Rady Miejskiej w Słubicach Grzegorz Cholewczyński

Więcej Drukuj

Uczcimy rocznicę pierwszych wolnych wyborów

Z inicjatywy burmistrza Mariusza Olejniczaka gmina Słubice aktywnie włączy się w obchody 30. rocznicy pierwszych, częściowo wolnych wyborów parlamentarnych w powojennej Polsce, do których doszło w 1989 roku. Na początku czerwca w naszym mieście odbędzie się konferencja, którą będziemy współorganizować z Wydziałem Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM w Poznaniu. Zaprosimy na nią m.in. przedstawicieli wszystkich gmin z powiatu słubickiego. O przedsięwzięciu rozmawiali dziś, 7 marca, w słubickim magistracie, prof. Magdalena Musiał-Karg, prodziekan WNPiD UAM oraz burmistrz Słubic Mariusz Olejniczak i jego zastępczyni Adriana Dydyna- Marycka. Szczegóły planowanych wydarzeń już wkrótce.

Więcej Drukuj

X Dyktando Słubickie w Collegium Polonicum w Słubicach

Wszystkich, którzy chcą zmierzyć się z ortografią i nie straszne są im gżegżółka, kukułka i inne ptaszki zapraszamy, w imieniu Collegium Polonicum, do udziału w jubileuszowym X Dyktandzie Słubickim. Uczestnicy chwycą za pióra w środę, 10 kwietnia br. o godz. 10:30 w małej auli CP. Dyktando odbędzie się w ramach Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki podczas Dnia Otwartych Drzwi w Collegium Polonicum, a jego organizatorem jest kierunek filologia polska jako obca w CP w Słubicach.

Więcej Drukuj

Dwumiasto Słubice-Frankfurt na berlińskich targach turystycznych

Od wczoraj do niedzieli 10 marca, dwumiasto Słubice-Frankfurt prezentuje się w Berlinie, na ITB 2019, najważniejszych targach turystycznych na świecie. W hali 12, na stoisku nr 18, z propozycjami turystycznymi Dwumiasta,informacjami o bazie noclegowej, ścieżkach rowerowych, planem rejsów Zefirem i Wujem Helmutem po Odrze, czy ofertą kulturalną naszego kalendarza imprez( www.ohnegrenzen.eu) czekają pracownice Polsko-Niemieckiej Informacji Turystycznej we Frankfurcie nad Odrą. - Szczególnie promujemy nasze darmowe zwiedzania po mieście od maja do września, informujemy o postępach w projekcie Kleista i zachęcamy do przyjazdu grup i turystów indywidualnych do Frankfurtu i Słubic - mówi Aneta Szcześniewicz z Polsko-Niemieckiej Informacji Turystycznej.

Więcej Drukuj

Zarządzenie Nr 112/2019 Burmistrza Słubic z dnia 6 marca 2019 r.

w sprawie przeznaczenia do odpłatnego zbycia udziałów stanowiących własność Gminy Słubice w lokalu mieszkalnym, oraz w sprawie wyrażenia zgody na zmianę wysokości udziałów i wyrażenia zgody na udzielenie bonifikaty.

Więcej Drukuj

Jesteś ofiarą przestępstwa? Tu znajdziesz pomoc!

We wtorki, od 14.00 do 18.00, w bibliotece parafialnej przy kościele pw. Ducha Świętego w Słubicach (ul. Wojska Polskiego 140)
można uzyskać bezpłatne porady prawne i psychologiczne. W ramach Funduszu Sprawiedliwości, przy kościele powstał punkt pomocy osobom pokrzywdzonym w wyniku różnych przestępstw, wsparcie psychologiczne i prawne mogą też otrzymać tam osoby, które były świadkami przestępstw i ich bliscy. Na spotkanie można się umówić telefonicznie: 720 714 796.

Więcej Drukuj

385 tys. zł z budżetu gminy na projekty społeczników!

Taką kwotę zarezerwowano w budżecie gminy Słubice na 2019 rok dla organizacji pozarządowych, które działają w obszarze: porządku i bezpieczeństwa publicznego, ochrony i promocji zdrowia, kultury i sztuki oraz przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym. Komisja zdecydowała, kto dostanie dotacje. Dzięki nim dzieci i młodzież będą m.in. uczestniczyć w darmowych zajęciach sportowych, emeryci i osoby niepełnosprawne wyjadą na wycieczki integracyjne, działać będzie Gminna Specjalistyczna Poradnia Rodzinna, harcerze wyjadą na letnie obozy...

Więcej Drukuj

Zarządzenie Nr 103/2019 Burmistrza Słubic z dnia 4 marca 2019r. w sprawie ogłoszenia wykazu nieruchomości stanowiących zasób Gminy Słubice, przeznaczonych do dzierżawy na okres do 3 lat.

Więcej Drukuj

Zarządzenie Nr 104/2019 Burmistrza Słubic z dnia 4 marca 2019r. w sprawie ogłoszenia wykazu nieruchomości stanowiących zasób Gminy Słubice, przeznaczonych do dzierżawy na czas nieokreślony.

Więcej Drukuj

Tomek Wędrowniczek znów odwiedził Słubice

Tomasz Pawłowski, zwany Tomkiem Wędrowniczkiem, zawitał dziś, 5 marca 2019 roku, do Słubic. - Jestem w waszym mieście już chyba 15 raz - mówił. Burmistrzowi Mariuszowi Olejniczakowi i wiceburmistrz Adrianie Dydynie-Maryckiej opowiedział o swoich niecodziennym hobby. – Od 29 lat odwiedziłem już 4043 samorządy w całej Polsce! – nie krył dumy 49-letni rencista z Gniezna.

Więcej Drukuj

Informacja w sprawie przekształcenia użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów

Więcej Drukuj

Te dyskusje o książkach są fascynujące!

W ramach Dyskusyjnego Klubu Książki, 20 lutego w bibliotece miejskiej w Słubicach,odbyło się spotkanie, podczas którego uczestniczki rozmawiały o dwóch ciekawych powieściach. Relację przygotowała Małgorzata Dobosz, moderatorka DKK. Już dziś zapraszamy też na kolejne spotkanie DKK, które odbędzie się w środę 27 marca o 15.00, w oddziale dla dorosłych słubickiej biblioteki. Tematem będzie książka Arletty Cousture " Dzieci stamtąd".

Więcej Drukuj

Z mistrzem Fabiańskim wsparli szlachetną akcję!

Podczas styczniowego Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy rodzice 11-letniego Marcela i 9-letniego Fabiana Sztachelskich wylicytowali, za 7 tys. zł, kolację z Łukaszem Fabińskim! To był jeden z fantów, który na licytację przygotowała gmina Słubice.
3 marca 2019 roku, spełniło się marzenie synów państwa Sztachelskich i ich dwóch kuzynów. W restauracji Villa Casino spotkali się ze swoim idolem.

Więcej Drukuj

Dostaniemy blisko 700 tys. euro dotacji na naukę języka sąsiada!

- To doskonała wiadomość! Dzięki temu projektowi 400 uczniów gminnych szkół będzie się uczyć języka niemieckiego, a u naszych sąsiadów będą lekcje języka polskiego – ucieszył się dziś, 4 marca, burmistrz Mariusz Olejniczak na wieść o tym, że Unia Europejska dofinansuje słubicko-frankfurcki projekt „ Język sąsiada w Dwumieście”.

Więcej Drukuj

Karta Dużej Rodziny daje duże korzyści

Ośrodek Pomocy Społecznej zachęca do składania wniosków o Kartę Dużej Rodziny. To propozycja dla rodziców, którzy mają minimum troje dzieci. - Dzięki Karcie Dużej Rodziny można dostać zniżki na różne towary i usługi, na przykład na przejazdy kolejowe czy zajęcia sportowe – mówi kierowniczka słubickiego OPS Monika Cichecki.

Więcej Drukuj

1 marca - Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych

W piątek 1 marca 2019 r. w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych pod pomnikiem na Placu Sybiraków w Słubicach o godz. 12.00 odbędzie się symboliczne złożenie kwiatów.

Również o godzinie 12:00 na 3 minuty, dla uczczenia tego święta, zostaną włączone syreny alarmowe miejskiego systemu alarmowego ludności.

Więcej Drukuj

Burmistrzowie Słubic i Frankfurtu częstowali dziś pączkami!

- Pycha! – mówili słubiczanie i frankfurtczycy zajadając się pączkami, którymi mieszkańców dwumiasta częstowali dziś m.in. burmistrzowie Mariusz Olejniczak i Rene Wilke. Gdy w południe pojawili się w parku przy placu Przyjaźni, z koszykami pełnymi pączków, wzbudzili wielkie zainteresowanie.

Więcej Drukuj

Młodzi wiedzą, jak zapobiegać pożarom

Dziś, 27 lutego 2019 r., w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Słubicach odbyły się eliminacje gminne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”. W konkursie rywalizowało ponad 20 uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Musieli oni rozwiązać test przygotowany przez Zarząd Oddziału Miejsko-Gminnego Związku OSP RP w Słubicach. - Uczniowie reprezentowali bardzo wysoki poziom wiedzy i pomimo, że pytania nie były łatwe, wszyscy poradzili sobie bardzo dobrze - chwali uczestników Roman Filończuk, kierownik Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w słubickim magistracie. Młodzież powitał burmistrz Mariusz Olejniczak, a nagrody zwycięzcom wręczyła m.in. zastępca burmistrza Adriana Dydyna-Marycka.

Więcej Drukuj

Tego festiwalu nie można przegapić!

- Tegorocznej edycji polsko-niemieckiego festiwalu „Dni muzyki nad Odrą” towarzyszy przesłanie „Tradycja i przełom”. Hasło wpisuje się w to, w jaki sposób my, w dwumieście Słubice-Frankfurt, chcemy patrzeć na nasz region. Szanujemy tradycję, ale też śmiało, a nawet zuchwale chcemy zmieniać rzeczywistość i wpływać na przyszłość – mówił wczoraj, 1 marca 2019 roku, podczas otwarcia festiwalu na Europejskim Uniwersytecie Viadrina we Frankfurcie nad Odrą, burmistrz Mariusz Olejniczak.

Więcej Drukuj

Marzenie na miarę 10 ton plastikowych nakrętek

Gmina Słubice włączyła się do akcji „Gazety Lubuskiej”, która zbiera plastikowe nakrętki dla Wiktorii Klińskiej, 13-latki z Gorzowa Wlkp. Dziewczynka cierpi na wrodzoną łamliwość kości. Jej marzeniem jest specjalistyczny rower, który kosztuje ok. 8 tys. zł. Żeby na niego "zarobić", trzeba uzbierać aż 10 ton plastikowych nakrętek. Kto chce pomóc, może przynosić nakrętki do przedszkola samorządowego „Krasnal Hałabała” przy ul. Bohaterów Warszawy 8, gdzie stanął specjalnie oznaczony pojemnik na nakrętki.

Więcej Drukuj

Dziś obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"

1 marca wspominamy osoby związane z podziemiem antykomunistycznym, żołnierzy polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, którzy stawiali opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej Związkowi Radzieckiemu.

Więcej Drukuj

Burmistrz szczęśliwy. Sąd Pracy obroniony!

Dziś, 25 lutego, burmistrz Mariusz Olejniczak dostał odpowiedź z ministerstwa sprawiedliwości na swoją prośbę, żeby nie przenosić ze Słubic do Gorzowa sądu pracy. - Udało się! - cieszy się burmistrz, bo z pisma wynika, że minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro podjął decyzję " o odstąpieniu od reorganizacji polegającej na zniesieniu Wydziału Pracy w Sądzie Rejonowym w Słubicach".

Więcej Drukuj

Tak ma wyglądać po odbudowie aula Collegium Polonicum!

Jest szansa, że jeszcze w tym roku ruszą prace budowlane, a nowy rok akademicki 2020 uda się rozpocząć w pięknej auli. Ile będzie kosztowała odbudowa spalonej latem ubiegłego roku auli, na razie nie wiadomo. Wiadomo, że gmina Słubice przekaże na ten cel, Uniwersytetowi im. A. Mickiewicza w Poznaniu, pół miliona złotych. Collegium Polonicum ma już wizualizację, a Ewa Bielewicz-Polakowska zdradziła nam trochę szczegółów.

Więcej Drukuj

Rocznik 1989 zgłoś się! Do podziału w konkursie jest milion złotych!

Urząd Marszałkowski w Zielonej Górze zachęca do udziału w konkursie na Lubuskie Obywatelskie Inicjatywy Młodzieżowe. - Liczymy na waszą kreatywność i zaangażowanie. Do podziału jest milion złotych! Tym razem chcemy wspólnie świętować 30-lecie wolnej i odrodzonej Polski oraz 15-lecia członkostwa Polski w Unii Europejskiej – podkreślają organizatorzy konkursu. Na zgłoszenia czekają do 13 marca! Szczegóły konkursu na stronie BIP Urzędu Marszałkowskiego.

Więcej Drukuj

Dowód z czipem? Są korzyści!

Od 4 marca można składać wnioski o nowe, elektroniczne dowody osobiste. E-dowód będzie plastikową kartą z elektronicznym czipem, na którym zostaną zapisane dane właściciela dokumentu. Elektroniczny dowód osobisty ma być bezpiecznym i bezpłatnym narzędziem komunikacji elektronicznej z administracją, służbą zdrowia, podmiotami komercyjnymi (na przykład bankami), pozwoli też korzystać z elektronicznych bramek na lotniskach w Unii Europejskiej. Co ważne, jeśli ma się ważny dowód osobisty, nie trzeba go wymieniać.

Więcej Drukuj

Plac Bohaterów? Będzie pięknie!

Duża, podświetlana fontanna, plac zabaw z bezpieczną dla dzieci syntetyczną nawierzchnią, nowe alejki spacerowe, miejsca do rekreacji z efektownymi siedziskami…tak jesienią ma wyglądać plac Bohaterów, którego przebudowa rozpoczęła się na początku roku. Gmina przeznaczyła na tę inwestycję 4,3 mln zł. – Na same nasadzenia wydamy około pół miliona złotych – mówi burmistrz Mariusz Olejniczak zapowiadając, że miejsce to nabierze barw m.in. dzięki różnorodnym roślinom.

Więcej Drukuj

Amadeus na Dni Muzyki nad Odrą

Już w najbliższy czwartek, 7 marca o 19.00, w kościele NMP Królowej Polski, wystąpi Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus pod dyrekcją Agnieszki Duczmal. Na koncert, organizowany przez Słubicki Miejski Ośrodek Kultury, w ramach festiwalu Dni Muzyki nad Odrą, mamy dla mieszkańców sześć bezpłatnych wejściówek. Można je będzie odebrać w środę, od 12.00 do 16.00 w Urzędzie Miejskim w Słubicach, pokój nr 131.

Więcej Drukuj

Burmistrzowie Słubic i Frankfurtu będą częstować mieszkańców pączkami

Burmistrz Słubic Mariusz Olejniczak i nadburmistrz Frankfurtu nad Odrą René Wilke, zapraszają mieszkańców dwumiasta, w czwartek 28 lutego o 12.00, na plac Przyjaźni w Słubicach, gdzie częstować będą pączkami. Tego dnia do mieszkańców dwumiasta oraz instytucji w dwumieście, które współpracują ze sobą w wymierzę transgranicznym, trafi w sumie 2 tys. pączków.

Więcej Drukuj

Lubuskie będzie świętować 15-lecie Polski w Unii Europejskiej

Lubuskie zaczyna wielkie świętowanie 15-lecia obecności Polski w Unii Europejskiej pod hasłem #LubuskieChallenge - „Łączy nas przyszłość”. – Mamy prawdziwą eksplozję pomysłów. Dziś odpalamy jeden z nich. Chcemy wyróżnić liderów europejskich wśród gmin, szkół i przedsiębiorców – poinformowała wczoraj, 21 lutego, marszałek Elżbieta Anna Polak. Poprzez konkursy chcemy pokazać, jak przez 15 lat zmieniło się Lubuskie. Nagrody wręczone zostaną podczas wielkiego otwarcia obchodów 28 marca. 1 maja 2004 roku – dokładnie 15 lat temu Polska została członkiem Unii Europejskiej.

Więcej Drukuj

Odnawialne źródła energii szansą dla rolnictwa. O tym będzie to szkolenie!

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa Oddział Terenowy w Gorzowie Wlkp. serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w bezpłatnym szkoleniu poświęconym zagadnieniom związanym z odnawialnymi źródłami energii, skierowanym do rolników, mieszkańców wsi oraz przedsiębiorców z branży rolno-spożywczej. Szkolenie „OZE – szansa na innowacyjne rolnictwo” odbędzie się 13 marca 2019 r. w siedzibie Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Kalsku.

Więcej Drukuj

„Kultura głupcze”. SMOK podpisał umowę!

Przez trzy lata Unia Europejska współfinansować będzie 200 warsztatów artystycznych dla mieszkańców Słubic i Frankfurtu, promocję transgranicznych imprez, da pieniądze na uruchomienie systemu wspólnej sprzedaży biletów na wydarzenia kulturalne po obu stronach Odry, redagowanie polsko-niemieckiego kalendarza imprez. Dyrektor Słubickiego Miejskiego Ośrodka Kultury Tomasz Pilarski podpisał kilka dni temu umowę na dofinansowanie projektu „Kultura głupcze”.

Więcej Drukuj

Radni poznali Słubicko-Frankfurcki Plan Działania 2020-2030

Wspólna Komisja ds. Integracji Europejskiej, którą tworzą radni dwumiasta, spotkała się wczoraj, 20 lutego 2019 roku, w słubickim magistracie, żeby zapoznać się z projektem Słubicko-Frankfurckiego Planu Działania 2020-2030. O priorytetach współpracy między naszymi miastami na następne 10 lat w obszarze: kształcenia, jakości życia, infrastruktury i usług, gospodarki, komunikacji i partycypacji opowiedzieli radnym pracownicy Słubicko-Frankfurckiego Centrum Kooperacji, które przygotowało dokument. W obradach komisji wzięli udział burmistrzowie: Mariusz Olejniczak i Rene Wilke.

Więcej Drukuj

Od jutra do piątku utrudnienia na autostradzie koło Frankfurtu

Straż Graniczna poinformowała gminę, że całkowicie zamknięty dla ruchu samochodowego będzie przez 12 godzin, od czwartku 21 lutego (18.00) do 6.00 w piątek 22 lutego, odcinek autostrady między zjazdami Frankfurt Oder West, a Frankfurt Oder Mitte. – Jest to związane z remontem nawierzchni drogi – wyjaśniła rzeczniczka Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej Joanna Konieczniak, dodając, że na czas zamknięcia autostrady będą wyznaczone objazdy. Trzeba się jednak spodziewać korków z tego powodu, niewykluczone, że może do nich dojść już po polskiej stronie.

Więcej Drukuj

Ważne w sprawie dowodów osobistych

W piątek 1 marca 2019r. nastąpi przerwa techniczna w działaniu Rejestru Dowodów Osobistych.
Oznacza to, że od 11.30 do końca godzin otwarcia urzędu, nie będzie możliwości załatwienia spraw dotyczących dowodów osobistych, w tym złożenia wniosków o dowód osobisty oraz wydania już spersonalizowanego dowodu. Za utrudnienia przepraszamy.

Więcej Drukuj

Ważna informacja w sprawie płatności podatków

W związku ze zmianą systemu podatkowego w Urzędzie Miejskim w Słubicach, informujemy, że decyzje w sprawie wymiaru podatku od nieruchomości, podatku rolnego i leśnego będą wyjątkowo doręczane w tym roku na przełomie lutego i marca. Informujemy również, że pomimo wskazanego w decyzji terminu płatności pierwszej raty podatku do 15 marca, w przypadku gdy decyzja nie zostanie doręczona do 1 marca, termin płatności pierwszej raty przesuwa się o 14 dni od dnia otrzymania decyzji.

Więcej Drukuj

Nabór wniosków o dotację dla organizacji pozarządowych oraz samorządowych instytucji kultury

Wojewoda Lubuski wraz z Biurem Programu „Niepodległa” zapraszają na spotkanie informacyjne dotyczące naboru wniosków z programu „Niepodległa”. Spotkanie informacyjne odbędzie się 25 lutego w sali 101, I piętro Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp., w godz. 10:00 – 12:00.

Więcej Drukuj

Uczniów zainteresowały plany inwestycyjne gminy

Dzieci ze Społecznej Niepublicznej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I stopnia w Słubicach, wspólnie z dyrektorką placówki Anną Szurko i nauczycielkami, odwiedziły dziś, 19 lutego 2019 roku, Urząd Miejski. Spotkały się z burmistrzem Mariuszem Olejniczakiem, który przybliżył im zasady funkcjonowania gminy, a pytany o inwestycje, opowiedział o planach na ten rok i na przyszłość.

Więcej Drukuj

Z ZUS do sanatorium

Jesteś ubezpieczony, aktywny zawodowo, niestety stan twojego zdrowia pogarsza się i grozi niezdolnością do pracy? Wystąp do ZUS o skierowanie na rehabilitacje leczniczą.
ZUS wysyła Polaków do sanatoriów od ponad 20 lat. Od tego czasu z rehabilitacji skorzystało ponad 1,3 mln osób. Każdego roku w programie bezpłatnej rehabilitacji rentowej bierze udział ok. 80 tys. ubezpieczonych.

Więcej Drukuj

Czy w Słubicach powinien powstać komercyjny cmentarz dla zwierząt? Zachęcamy do udziału w sondzie

Na stronie www.słubice 24.pl jest już dostępna sonda, w której wspólnie z redakcją portalu, gmina Słubice pyta mieszkańców o cmentarz dla zwierząt. Zadaliśmy dwa pytania: Czy w Słubicach powinien powstać komercyjny cmentarz dla zwierząt? Jaka kwota za pochówek byłaby akceptowalna: do 300 zł, 300-500zł, powyżej 500 zł.

Więcej Drukuj

Gmina się przymierza do nowych unijnych projektów

Burmistrz Słubic Mariusz Olejniczak i jego zastępca Adriana Dydyna-Marycka rozmawiali dziś, 15 lutego 2019 roku, w słubickim magistracie, z Tadeuszem Jędrzejczakiem z Zarządu Województwa Lubuskiego, dyrektorem biura Euroregionu Pro Europa Viadrina Krzysztofem Szydłakiem i dyrektorem Biura Współpracy Zagranicznej i Europejskiej Współpracy Terytorialnej Radosławem Brodzikiem na temat unijnych projektów realizowanych przez gminę Słubice i tych, o których wsparcie gmina zabiega. Burmistrz dopytywał m.in. jak będzie wyglądało współfinansowanie projektów w przyszłej, unijnej perspektywie finansowej.

Więcej Drukuj

Burmistrz rozmawiał z wojewodą o kupnie terminala w Świecku

Wojewoda lubuski Władysław Dajczak spotkał się dziś, 14 lutego 2019 roku, w słubickim magistracie, z władzami gminy i prezydium Rady Miejskiej. – Prosiłem o spotkanie z wojewodą ponieważ gmina chce ponowić propozycję zakupu terminala towarowych odpraw celnych w Świecku. Wybierałem się do Gorzowa, żeby porozmawiać o tym z Panem wojewodą, ale okazało się, że postanowił odwiedzić Słubice i była okazja, żeby ten temat przedyskutować – mówił burmistrz Mariusz Olejniczak, po spotkaniu z wojewodą.

Więcej Drukuj

Frankfurt nad Odrą opublikował po raz pierwszy „Raport na temat kształcenia” w Dwumieście

Do tej pory nie było tak obszernej i dokładnej publikacji, przedstawiającej krajobraz edukacyjny Frankfurtu nad Odrą. Oprócz zaprezentowania w formie graficznej i tabelarycznej danych liczbowych odnoszących się do 2017 roku raport koncentruje się na obszarach tematycznych związanych z ofertami kształcenia zaspokajającymi potrzeby mieszkańców w każdym wieku, rozwojem kompetencji językowych oraz zapewnieniem wykwalifikowanych pracowników.

Więcej Drukuj

Komunikat w sprawie zwierząt zakopanych nielegalnie w parku przy Słubickim Ośrodku Sportu i Rekreacji

Pod koniec stycznia służby weterynaryjne poinformowały gminę, że w parku przy Słubickim Ośrodku Sportu i Rekreacji znajdują się groby 11 zwierząt. Ponieważ obowiązujące w Polsce przepisy nakazują utylizację zwierząt i nie dopuszczają ich grzebania samodzielnie, nawet we własnych ogródkach, powstały cmentarzyk jest nielegalny. Z tego powodu gmina musi uprzątnąć ten teren. Dlatego prosimy osoby, które pogrzebały w tym miejscu swoje zwierzęta o to, by zlikwidowały do 8 marca nagrobki. Z uzyskanej przez gminę opinii Sanepidu wynika, że pochowane w tym miejscu zwierzęta nie stanowią zagrożenia dla środowiska, dlatego ich szczątki mogą tam pozostać.

Więcej Drukuj

Zapraszamy do komisji, która oceni oferty stowarzyszeń

Burmistrz Słubic zaprasza organizacje pozarządowe oraz podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie do zgłaszania kandydatów do udziału w pracach komisji konkursowej, która zostanie powołana do oceny ofert złożonych w ramach ogłoszonych konkursów ofert na realizację zadań publicznych Gminy Słubice w 2019 roku w następujących obszarach: 1) ochrona i promocja zdrowia, działalność na rzecz osób niepełnosprawnych oraz osób w wieku emerytalnym, 2) przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym, 3) kultura, sztuka, ochrona dóbr kultury i dziedzictwa narodowego, 4) porządek i bezpieczeństwo publiczne oraz ratownictwo i ochrona ludności.

Więcej Drukuj

W niedzielę będzie pokaz rasowych kotów

17 lutego od 10.00 do 16.00, w hali miejskiej przy ul. Piłsudskiego 17, odbędzie się pokaz kotów rasowych. Burmistrz Mariusz Olejniczak ufundował puchar dla właściciela kota, który w opinii publiczności zyska miano najładniejszego zwierzaka. Organizatorem wystawy jest Klub Kota Rasowego Felis Posnania. - Pokaz ma mieć charakter dużej imprezy promującej nie tylko koty rasowe, ale także pomoc popularnym dachowcom - podkreślają organizatorzy. Udział w wystawie ma wziąć 30 wystawców, którzy zaprezentują 50 kotów. Wstęp - 10 zł dorośli i 5 zł dzieci.

Więcej Drukuj

Jakim powietrzem oddychamy w Słubicach? Mamy dobre wieści!

Od tygodnia gmina testuje urządzenie do pomiaru m.in. smogu. Czujnik mierzy pyły zawieszone PM10 oraz PM2,5. Te drugie, zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia, są najbardziej szkodliwe spośród innych zanieczyszczeń atmosferycznych. Z raportów dobowych wynika, że średni poziom pyłów w Słubicach był w ostatnich dniach nieznaczny, a wynik sklasyfikowano jako bardzo dobry. Urządzenie do pomiaru będzie działało jeszcze przez tydzień (zostało bezpłatnie wypożyczone do testów), w przyszłym roku - jak zapowiada burmistrz Mariusz Olejniczak - gmina zamierza kupić kilka czujników, które będą mierzyć nie tylko poziom pyłów PM2,5 i PM10, ale też ozonu, tlenku węgla, dwutlenku siarki i dwutlenku azotu.

Więcej Drukuj

Jesteś przedsiębiorcą? Przeczytaj!

Szanowni Państwo, przypominamy, że przepisy wprowadzające ustawę - Prawo przedsiębiorców oraz inne ustawy dotyczące działalności gospodarczej, obligują przedsiębiorcę, który posiada w CEIDG wiele wpisów, do uzupełnienia wybranego wpisu o wymagane dane ewidencyjne i informacyjne w terminie do 30 kwietnia 2019 r. Po upływie tego terminu wpisy, które nie zawierają wymaganych danych zostaną wykreślone z CEIDG. W związku z powyższym zwracamy się z prośbą o zweryfikowanie swoich wpisów w CEIDG,a w przypadku posiadania więcej niż jednego wpisu o kontakt z najbliższym urzędem gminy.

Więcej Drukuj

Gmina szuka informatyka do pracy w magistracie

Burmistrz Słubic Mariusz Olejniczak ogłosił nabór na stanowisko urzędnicze ds. informatyzacji w Urzędzie Miejskim w Słubicach. Oferty można składać do czwartku, 21 lutego 2019 roku (do godziny 16.00). Z wymaganymi dokumentami należy je przesłać w zamkniętej kopercie, z podanym adresem zwrotnym do Urzędu Miejskiego w Słubicach (ul. Akademicka 1, 69-100 Słubice) lub złożyć w sekretariacie magistratu - pokój 118. Wszystkie niezbędne informacje znajdują się w ogłoszeniu opublikowanym na stronie internetowej gminy Słubice: www.slubice.pl, w Biuletynie Informacji Publicznej.

Więcej Drukuj

Wraki samochodowe przy drogach? Straż Miejska interweniuje!

Coraz częściej Straż Miejska w Słubicach ma problem z nieużywanymi samochodami, pozostawionymi na poboczach dróg, parkingach osiedlowych czy podwórkach. - Auta takie nie tylko szpecą i zajmują miejsca do parkowania, ale również bardzo często są uszkodzone, pootwierane i mogą stanowić zagrożenie dla ludzi i środowiska – mówi komendant Straży Miejskiej Wiesław Zackiewicz. W ubiegłym roku strażnicy doprowadzili do usunięcia 21 takich pojazdów z terenu miasta, a w roku już 4.

Więcej Drukuj

Burmistrz broni sądu pracy!

Prezes Sądu Rejonowego w Słubicach Renata Sikorska poinformowała gminę, że do kwietnia odłożono reformę sądownictwa, w wyniku której, sąd pracy, funkcjonujący w strukturach Sądu Rejonowego w Słubicach, miałby zostać przeniesiony do Gorzowa Wlkp. Burmistrz Słubic Mariusz Olejniczak wysłał do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry prośbę o zmianę decyzji. - W mojej ocenie przeniesienie sądu pracy ze Słubic do Gorzowa Wlkp. nie będzie służyło mieszkańcom, którzy powinni mieć nieutrudniony dostęp do wymiaru sprawiedliwości – podkreślił.

Więcej Drukuj

Biblioteka miejska podziękowała książkami Specjalnemu Ośrodkowi Szkolno-Wychowawczemu

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Słubicach nagrodziła Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Słubicach „ za zaangażowanie, wspaniałą współpracę oraz realizację wspólnych projektów i przedsięwzięć kulturalno-edukacyjnych na rzecz uczniów i czytelników oraz całej społeczności lokalnej powiatu słubickiego”. W ramach nagrody SOŚW dostał 40 książek, wartych 500 złotych.

Więcej Drukuj

Trwa nabór kandydatek do Powiatowej Rady Kobiet

Do 18 lutego można zgłaszać kandydatury do Powiatowej Rady Kobiet, która została powołana 5 lutego uchwałą Zarządu Powiatu Słubickiego. Szczegóły na stronie: https://powiatslubicki.pl/aktualnosci/816-ogloszenie-o-powolaniu-powiatowej-rady-kobiet-oraz-o-naborze-kandydatek-na-czlonkow-powiatowej-rady-kobiet

Więcej Drukuj

Czy w Słubicach powinien powstać cmentarz dla zwierząt?

To pytanie, z pomocą portalu Slubice.24, zadamy wkrótce mieszkańcom, którzy swoje zdanie będą mogli wyrazić uczestnicząc w sondzie na ten temat. O cmentarzu dla zwierząt zastępca burmistrza Adriana Dydyna-Marycka oraz pracownicy magistratu rozmawiali 6 lutego, m.in. z przedstawicielami stowarzyszenia Animals, powiatowej inspekcji weterynaryjnej i Sanepidu. Było to konsekwencją informacji przekazanej gminie, że w sąsiedztwie parku przy Słubickim Ośrodku Sportu i Rekreacji, powstał nielegalny cmentarzyk dla zwierząt. W 11 miejscach nieznane osoby pochowały tam prawdopodobnie swoje psy, co wynika ze zdjęć czy napisów na niektórych nagrobkach.

Więcej Drukuj

Nasze kościoły okiem niemieckiego pasjonata fotografowania

Horst Drewings z Frankfurtu nad Odrą w piękny sposób sfotografował polskie kościoły leżące w powiecie słubickim i ku radości słubiczan zaprezentował je 7 lutego 2019 roku na wystawie w Galerii Małej Słubickiego Miejskiego Ośrodka Kultury.

Więcej Drukuj

Minister Elżbieta Rafalska z wizytą w gminie

Obwodnica Słubic, zakup terminala towarowych odpraw w Świecku, zabezpieczenie przeciwpowodziowe gminy – między innymi o tym burmistrz Mariusz Olejniczak rozmawiał dziś w magistracie z minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbietą Rafalską.

Więcej Drukuj

Co nowego w statutach sołectw? Znamy wyniki konsultacji

Od 12 grudnia 2018 roku do 11 stycznia 2019 roku Urząd Miejski w Słubicach przeprowadził konsultacje społeczne w sprawie zmian statutów sołectw gminy Słubice. Informacja na ten temat znajduje się w załączniku.

Więcej Drukuj

Burmistrz ogłosił konkursy na dyrektorów placówek oświatowych

1 lutego burmistrz Mariusz Olejniczak ogłosił konkursy na dyrektorów trzech gminnych placówek oświatowych: Szkoły Podstawowej nr 1 i Szkoły Podstawowej nr 2 w Słubicach oraz Przedszkola Samorządowego nr 4 w Słubicach. Szczegóły w załącznikach do tej informacji.

Więcej Drukuj

Nowa łazienka w przedszkolu cieszy nie tylko dzieci

- Ale tu teraz ładnie! – mówił Łukasz Kozłowski, tata 6-letniej Hani z przedszkola „Krasnal Hałabała”, po obejrzeniu świeżo wyremontowanej łazienki w najstarszej grupie „Mądre sowy”. Z nowego wystroju łazienki cieszą się też przedszkolaki. – Wszystko jest tu takie kolorowe i nowe – podkreślały dziewczynki z grupy 6-latków. - Ten remont marzył nam się od dawna, bo łazienka u starszaków była już naprawdę w kiepskim stanie – przyznała dyrektorka przedszkola Renata Cembrowicz. Przedszkole z budżetu gminy dostało na ten cel 55 tys. zł i w czasie ferii zimowych ekipa budowlana zamieniła to miejsce w przyjazne dzieciom pomieszczenie.

Więcej Drukuj

Złote Gody słubickich małżonków

31 par małżeńskich odebrało w piątek, 4 lutego 2019 roku, z rąk burmistrza Mariusza Olejniczaka, medale za wieloletnie pożycie małżeńskie, przyznane im przez prezydenta RP Andrzeja Dudę.
Uroczystość odbyła się w Słubickim Miejskim Ośrodku Kultury i miała bardzo doniosłą oprawę. Zadbały o to pracownicy Urzędu Stanu Cywilnego i SMOKa. Małżonkowie odnowili przysięgę, a także odebrali gratulacje od burmistrza Mariusza Olejniczaka i przewodniczącego Rady Miejskiej w Słubicach Grzegorza Cholewczyńskiego.

Więcej Drukuj

Jutro strajk we Frankfurcie. Nie będzie jeździł autobus do Słubic

Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej we Frankfurcie (SVF) poinformowało dziś, że jego pracownicy będą we wtorek, 5 lutego 2019 r. strajkować. Strajk będzie trwał od 3.00 nad ranem do 9.00. W tych godzinach nie będą kursowały autobusy oraz tramwaje spółki SVF.
Dotyczy to również autobusów na linii 983, które kursują miedzy Frankfurtem i Słubicami. SVF przeprasza pasażerów za niedogodności i prosi o wyrozumiałość.

Więcej Drukuj

18 marca ruszy rekrutacja do przedszkoli samorządowych i szkół

1 lutego 2019r.burmistrz Słubic Mariusz Olejniczak ogłosił rekrutację dzieci do przedszkoli, oddziałów przedszkolnych przy szkołach i punktów przedszkolnych oraz pierszoklasistów, którzy mieszkają poza obwodem szkoły. Kto ma pierwszeństwo przy przyjęciu? Co decyduje o przyjęciu do szkoły dziecka spoza obwodu szkolnego?

Więcej Drukuj

Radni wzmocnili straż miejską

50 tys. zł na stworzenie w tym roku dwóch dodatkowych etatów w Straży Miejskie w Słubicach i 120 tys. zł na zakup radiowozu – o tyle radni, zdecydowali się podnieść tegoroczne wydatki na utrzymanie straży miejskiej. Dzięki stworzeniu nowych etatów Straż Miejska będzie pracować w systemie dwuzmianowym, od 6.00 do 22.00.

Więcej Drukuj

Tu bezpłatną pomoc otrzymają osoby uzależnione i ich bliscy

Od dziś, 1 lutego 2019 r., w Punkcie Informacyjno- Konsultacyjnym mieszczącym się w Słubickim Centrum Organizacji Pozarządowych przy ul. Piłsudskiego 3-4, (drugie piętro, pokój 35) wznawiają swoje dyżury instruktorki terapii uzależnień Lidia Krzyżanowicz oraz Ewa Grobys. Osoby uzależnione oraz członków ich rodzin zachęcamy do bezpłatnego korzystania z usług mających na celu do motywowanie do podjęcia leczenia odwykowego, wspieranie abstynencji oraz konsultowanie bieżących problemów oraz prowadzenie treningów umiejętności psychologicznych dla osób uzależnionych oraz współuzależnionych z gminy Słubice. Ewa Grobys przyjmuje w każdy piątek, a Lidia Krzyżanowicz w każdy wtorek w godzinach 16.00-20.00.

Więcej Drukuj

W piątek 1 lutego USC czynny do południa

Informujemy, że z powodu uroczystych obchodów Jubileuszu 50 - lecia Pożycia Małżeńskiego 1 lutego 2019 roku Urząd Stanu Cywilnego w Słubicach będzie czynny do 12.00. Za utrudnienia przepraszamy.

Więcej Drukuj

Radni zaprosili na spotkanie organizacje pozarządowe

Przedstawiciele 23 organizacji pozarządowych przyjęli zaproszenie rady miejskiej na spotkanie, które odbyło się 30 stycznia 2019 roku w Urzędzie Miejskim w Słubicach. Jak zapowiedział przewodniczący rady Grzegorz Cholewczyński na pewno nie będzie to ostatnie takie spotkanie. Chęć współpracy z organizacjami pozarządowymi akcentowali nie tylko radni, ale też burmistrz Mariusz Olejniczak.

Więcej Drukuj

Adriana Dydyna-Marycka rozpoczyna pracę jako wiceburmistrz Słubic

Od jutra, 1 lutego 2019 roku, pracę na stanowisku wiceburmistrz Słubic rozpoczyna Adriana Dydyna- Marycka. Dziś, podczas sesji rady miejskiej, została przedstawiona radnym oraz mieszkańcom. – Cieszę się, że rozpoczynam nowy etap zawodowego życia i choć mam świadomość ogromnego wyzwania, które przede mną stoi, zrobię wszystko, żeby temu podołać – mówi A. Dydyna-Marycka. Wątpliwości nie ma burmistrz Mariusz Olejniczak, który zaprosił ją do współpracy. – Jest to osoba niezmiernie pracowita i ambitna - podkreśla.

Więcej Drukuj

Spalmy złe nawyki! Oszczędzimy pieniądze i środowisko

- Paląc umiejętnie w piecu węglem i drewnem można zaoszczędzić pieniądze, spalając także dym, dzięki czemu chronimy też środowisko – mówi komendant Straży Miejskiej w Słubicach Wiesław Zackiewicz i namawia do przeczytania poradnika na ten temat. Poradnik znajduje się na stronie: czysteogrzewanie.pl, oraz został dołączony na końcu artykułu. Zachęca również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na tej stronie.

Więcej Drukuj

ZARZĄDZENIE NR 61/2019 BURMISTRZA SŁUBIC z dnia 22 stycznia 2019 r. w sprawie ogłoszenia wykazu nieruchomości stanowiących zasób Gminy Słubice, przeznaczonych do dzierżawy na okres do 3 lat

Więcej Drukuj

ZARZĄDZENIE NR 60/2019 BURMISTRZA SŁUBIC z dnia 22 stycznia 2019 r. w sprawie ogłoszenia wykazu nieruchomości stanowiących zasób Gminy Słubice, przeznaczonych do dzierżawy na okres do 3 lat

Więcej Drukuj

ZARZĄDZENIE NR 59/2019 BURMISTRZA SŁUBIC z dnia 22 stycznia 2019 r. w sprawie ogłoszenia wykazu nieruchomości stanowiących zasób Gminy Słubice, przeznaczonych do dzierżawy na okres do 3 lat

Więcej Drukuj

600 tys. zł dotacji od gminy dla organizacji pozarządowych!

Burmistrz Słubic Mariusz Olejniczak ogłosił dziś, 29 stycznia 2019 r.) konkursy dla organizacji pozarządowych zajmujących się przeciwdziałaniem uzależnieniom i patologiom społecznym, ochroną i promocją zdrowia, bezpieczeństwem publicznym, ratownictwem wodnym oraz upowszechnianiem kultury i sztuki. Największą część przeznaczonej kwoty, bo aż 340 tys. zł, gmina wyda na wspieranie działań profilaktycznych, żeby zapobiegać spożywaniu alkoholu i substancji psychoaktywnych przez dzieci i młodzież. Temu mają służyć m.in. zajęcia pozalekcyjne, obozy szkoleniowe, zorganizowane formy spędzania wolnego czasu dla dzieci ze środowisk zagrożonych patologiami społecznymi.

Więcej Drukuj

Burmistrz Słubic ogłasza przetarg ustny ograniczony na sprzedaż nieruchomości gruntowej niezabudowanej stanowiącej własność Gminy Słubice

Nieruchomość nie spełnia warunków samodzielnej działki budowlanej, ponieważ nie posiada dostępu do drogi publicznej, dlatego jest przeznaczona do zbycia w formie przetargu ograniczonego do właścicieli nieruchomości sąsiednich o nr ew. działek: 406, 407/1 i 1278, 381/17, 405.

Więcej Drukuj

Gmina kupi kolejne czujki dymu i tlenku węgla do mieszkań komunalnych

- Po raz drugi przystępujemy do kampanii społecznej „Bezpieczny dom”. Zamontowane w poprzednich latach czujki w ośmiu przypadkach zapobiegły tragedii, bo zaalarmowały mieszkańców o zagrożeniu – mówi burmistrz Mariusz Olejniczak. Dziś, 28 stycznia 2019, burmistrz podpisał z komendantem powiatowej straży pożarnej Wojciechem Śliwińskim porozumienie o współpracy do 2023 roku.

Więcej Drukuj

Gabriela Kiałka wśród młodych orłów

Słubiczanka, jako jedyna z województwa lubuskiego, uznana za najlepszą bramkarkę w regionie, została wyróżniona i powołana przez Polski Związek Piłki Nożnej na zimową Akademię Młodych Orłów w Bydgoszczy. Trenowała tam, w ubiegłym tygodniu (20-27.01.2019), pod okiem szkoleniowców młodzieżowych reprezentacji Polski. Jak opowiada mama Gabrysi, Anna Kiałka, dziewczynka trenuje od dziecka, gra w Stilonie Gorzów, jest podopieczną Mirosława Dębca. Serdecznie gratulujemy!

Więcej Drukuj

To będzie spotkanie dla przyszłych zuchów

W czwartek 31 stycznia o 17.00, w harcówce, która się mieści w Centrum Organizacji Pozarządowych przy ul. Piłsudskiego, odbędzie się spotkanie dla chętnych, którzy chcieliby dołączyć do drużyny zuchów. To propozycja dla dzieci w wieku od 6 do 9 lat. Zbiórki odbywają się dwa razy w miesiącu.

Więcej Drukuj

Objaśnią nam ciekawy świat przyrody

Jak to jest, że pająk nie wpada we własną sieć? Z czego osa buduje gniazdo? Jak wygląda larwa chruścika? Jak zbudowane jest mrowisko? Wszystkich, którzy są ciekawi odpowiedzi na te pytania zapraszamy, w czwartek o 18.00 do sali nr 18 w Collegium Polonicum, na pierwsze w tym roku Spotkanie z Przyrodą. Organizatorem jest Fundacja Dziupla Inicjatyw Przyrodniczych, a Spotkania z Przyrodą dofinansowuje gmina Słubice. Wstęp wolny.

Więcej Drukuj

facebook google plus one