Słubice

  • Info24: Projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów polożonych w Kunowicach
  • Info24: Informacja w sprawie przekształcenia użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów
  • Info24: Zbiórki publiczne po nowemu
  • Info24: Aplikacja mobilna - "Bezpieczne Lubuskie"
  • Info24: OSTRZEGAMY PRZED CZADEM !
Tlumaczenie realizowane za pomoca translatora, Gmina Słubice nie odpowiada za treść tłumaczenia.

Kalendarz imprez


Straż Miejska w Słubicach Mapa Gminy Słubice Mapa Słubice-Frankfurt Konsultacje społeczne Zespół Administracyjny Oświaty Słubicki Miejski Ośrodek Kultury Słubicki Ośrodek Sportu i Rekreacji Sp. z o. o. Miejski Klub Sportowy Polonia Biblioteka Collegium Polonicum Ośrodek Pomocy Społecznej Zakład Administracji Mieniem Komunalnym Przedsiębiorstwo Usług Komunalnym Zakład Usług Wodno-Ściekowych Lubuska Niebieska Tarcza

Ależ oni mają wiedzę. Zagięliby niejednego dorosłego!

Michalina Grontkowska, Amelia Korczak i Cyprian Jurkowski z Gimnazjum nr 1 w Słubicach zwyciężyli w konkursie wiedzy historycznej „ Polska droga do wolności 1980-1990”, który odbył się dziś, 16 maja 2019 roku w Górzycy. Rywalizowało 14 drużyn z całego powiatu słubickiego. Konkurs zorganizowały gminy: Słubice, Górzyca, Cybinka, Rzepin, Ośno Lubuskie, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz poznański oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Był on jednym z elementów wspólnych obchodów 30. rocznicy pierwszych, częściowo wolnych wyborów w Polsce.

Drugie miejsce w konkursie zajęła drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Słubicach, którą stworzyli: Antonina Skoncej, Natalia Kiedrowicz i Mikołaj Abbas, a trzecie: uczniowie Szkoły Podstawowej w Kowalowie: Katarzyna Jaworska, Wiktoria Judasz i Hubert Śliwiński.

Wyłonienie zwycięzców wymagało dogrywek, bo jak podkreślał dr Ryszard Bodziacki z UAM, który przewodniczył komisji konkursowej, poziom wiedzy uczniów był bardzo wysoki. Pierwszy etap pisemnego konkursu, nie wyłonił zwycięzcy. Do zdobycia było maksymalnie 27 punktów i wiele drużyn bezbłędnie poradziło sobie z pytaniami. Nie były wcale łatwe. Trzeba było m.in. wiedzieć, która z organizacji powstała najwcześniej (Solidarność, KOR czy Konfederacja Polski Niepodległej?), kto był autorem hasła „ Nie palcie komitetów, zakładajcie własne” czy do podanych dat wydarzeń, które w latach 80. wstrząsnęły Polską ( 13 maja 1981 roku, 16 grudnia 1981, 19 października 1984) dopisać, co się wówczas wydarzyło. Co ciekawe drużyny, które odpadły na tym etapie konkursu, także wykazały się ogromną wiedzą zdobywając najmniej 23 punkty.

W dogrywce spotkało się 10 drużyn. Uczniowie zmierzyli się wówczas z pytaniami, które wymagały jeszcze dokładniejszej wiedzy. Musieli m.in. wiedzieć, jaki był wstępny warunek rozpoczęcia obrad Okrągłego Stołu postawiony przez Lecha Wałęsę lub które związki wyznaniowe miały status obserwatora w obradach Okrągłego Stołu? 

Ta dogrywka wyłoniła zwycięzcę konkursu – Gimnazjum nr 1 w Słubicach, ale trzeba było zorganizować jeszcze jedną, żeby wyłonić drugą i trzecią drużynę. Ostatecznie na drugim miejscu znaleźli się uczniowie z SP nr 2 w Słubicach, a na trzecim – z SP w Kowalowie.

Wszyscy uczestnicy konkursu dostali dyplomy oraz drobne upominki, m.in. od UAM i IPN oraz gospodarzy. Wręczyli je: wójt gminy Górzyca Robert Stolarski, dr Ryszard Bodziacki oraz Małgorzata Gniewczyńska, dyrektorka Gminnego Ośrodka Kultury w Górzycy.

Trzy zwycięskie drużyny odbiorą główne nagrody podczas uroczystej konferencji, które gminy powiatu słubickiego, wspólnie z UAM, organizują 4 czerwca 2019 w Collegium Polonicum w Słubicach. Serdecznie wszystkim drużynom gratulujemy!

Autor: Beata Bielecka | 16 maja 2019Zdjęcia do wiadomości:

Wróć Drukuj

facebook google plus one