Słubice

  • Info24: Projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów polożonych w Kunowicach
  • Info24: Informacja w sprawie przekształcenia użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów
  • Info24: Zbiórki publiczne po nowemu
  • Info24: Aplikacja mobilna - "Bezpieczne Lubuskie"
  • Info24: OSTRZEGAMY PRZED CZADEM !
Tlumaczenie realizowane za pomoca translatora, Gmina Słubice nie odpowiada za treść tłumaczenia.

Kalendarz imprez


Straż Miejska w Słubicach Mapa Gminy Słubice Mapa Słubice-Frankfurt Konsultacje społeczne Zespół Administracyjny Oświaty Słubicki Miejski Ośrodek Kultury Słubicki Ośrodek Sportu i Rekreacji Sp. z o. o. Miejski Klub Sportowy Polonia Biblioteka Collegium Polonicum Ośrodek Pomocy Społecznej Zakład Administracji Mieniem Komunalnym Przedsiębiorstwo Usług Komunalnym Zakład Usług Wodno-Ściekowych Lubuska Niebieska Tarcza

Lubuszanie debatowali o tym, co nam dała Unia Europejska

Doświadczamy ich na co dzień, często o tym nie myśląc. Mowa o korzyściach płynących z wstąpienia Polski do UE, dzięki któremu od 15 lat czerpiemy ze Wspólnoty wszystko, co najlepsze. 9 maja w Słubicach, na Pikniku Europejskim, dyskutowano o tym w trakcie debaty „Europejki i Europejczycy rozmawiają”. Jednym z uczestników spotkania był członek zarządu Marcin Jabłoński, wśród gości był burmistrz Słubic Mariusz Olejniczak.

Do debaty „Europejki i Europejczycy rozmawiają” zaproszono przedstawicieli różnych grup. Dzięki temu przy wspólnym stole spotkali się przedsiębiorcy, samorządowcy i na przykład prezes szpitala. To ważne, bo pozwala zrozumieć, jak różne korzyści mogą płynąć z członkostwa w UE.

- Nikt z nas nie jest doskonały, Unia Europejska też nie jest. Jednak gdyby nie Wspólnota, obecnie bylibyśmy w innym miejscu. Przez 15 lat udało nam się wykorzystać wiele miliardów unijnej pomocy. Zbudowaliśmy szkoły, drogi, szpitale, których wcześniej nie było. To są gigantyczne osiągnięcia, których pewnie bez UE byśmy nie zrealizowali - mówił członek zarządu Marcin Jabłoński.

Z innej strony do tematu podeszła Ewa Minge. - Zauważam, że obecnie polski produkt jest postrzegany lepiej. Kiedyś miał on obce metki, choć był od początku do końca wytwarzany w kraju. Dzisiaj dzięki środkom unijnym jest dużo łatwiej budować polską markę - mówiła światowej sławy projektantka, a zarazem ambasadorka województwa lubuskiego.

Wpływ Unii Europejskiej na życie jej mieszkańców docenili także goście z Niemiec, którzy wzięli udział w debacie. - Zakotwiczenie w UE daje poczucie bezpieczeństwa. Nie znamy problemu wojny, żyjemy w czasach pokoju. Wspólnota to także strefa do rozwoju kulturalnego i gospodarczego. To nowe możliwości, o których kiedyś nie mogliśmy nawet pomarzyć - przekonywał Thomas Kralinski, Sekretarz stanu Kraju Związku Brandenburgia.

Debata była jednym z punktów kolejnego z cyklu Pikników Europejskich. Organizowane one są w całym województwie, by wspólnie świętować rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. 9 maja taka impreza odbyła się właśnie w Słubicach. W programie znalazło się miejsce na wspólne sadzenie dębu oraz pyszny tort. Dla Słubiczan przygotowano również specjalne strefy aktywności i kreatywności, food trucki, czy też zakątek ekologiczny.

Źródło: Urząd Marszałkowski w Zielonej Górze

Autor: Beata Bielecka | 13 maja 2019

Wróć Drukuj

facebook google plus one