Słubice

  • Info24: Projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów polożonych w Kunowicach
  • Info24: Informacja w sprawie przekształcenia użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów
  • Info24: Zbiórki publiczne po nowemu
  • Info24: Aplikacja mobilna - "Bezpieczne Lubuskie"
  • Info24: OSTRZEGAMY PRZED CZADEM !
Tlumaczenie realizowane za pomoca translatora, Gmina Słubice nie odpowiada za treść tłumaczenia.

Kalendarz imprez


Straż Miejska w Słubicach Mapa Gminy Słubice Mapa Słubice-Frankfurt Konsultacje społeczne Zespół Administracyjny Oświaty Słubicki Miejski Ośrodek Kultury Słubicki Ośrodek Sportu i Rekreacji Sp. z o. o. Miejski Klub Sportowy Polonia Biblioteka Collegium Polonicum Ośrodek Pomocy Społecznej Zakład Administracji Mieniem Komunalnym Przedsiębiorstwo Usług Komunalnym Zakład Usług Wodno-Ściekowych Lubuska Niebieska Tarcza

Agnieszka Holland nagrodzona przez Viadrinę

W pełnym emocji wystąpieniu na rzecz otwartej Europy i przeciw populistycznym i nacjonalistycznym ruchom reżyserka i scenarzystka Agnieszka Holland odebrała 9 maja br. 19. Nagrodę Viadriny Uniwersytetu Europejskiego Viadrina za zaangażowanie na rzecz europejskiego porozumienia. Burmistrz Mariusz Olejniczak pogratulował Agnieszce Holland, że dołączyła do grona wybitnych osobistości, które w szczególny sposób przyczyniają się do międzykulturowego dialogu, tak ważnego w dzisiejszym podzielonym świecie.

Mariusz Olejniczak wraz z zastępcą burmistrza Adrianą Dydyną- Marycką uczestniczyli w uroczystości, która odbyła się we Frankfurcie z udziałem wielu osobistości działających na rzecz zjednoczonej Europy. - Podejmując w swojej pracy twórczej ważne tematy, angażując się w działania na rzecz demokracji, udowadnia Pani, że chcąc zmieniać świat na lepsze, nie można pozostać biernym – podkreślił burmistrz w liście gratulacyjnym przekazanym Agnieszce Holland.

W swoim wystąpieniu reżyserka podkreślała: - Jestem głęboko wdzięczna i zaszczycona, że uhonorowaliście mnie Państwo nagrodą, która łączy w sobie tyle pojemnych i bliskich mi pojęć: Europa, stosunki polsko-niemieckie, współpraca, wspólnota i pojednanie. Pojęć, które niestety coraz rzadziej są istotne dla naszych obywateli i którym trzeba przywrócić emocjonalną temperaturę i sens. Mówiła też, że „populistyczny nacjonalizm staje się znów najłatwiejszą bronią atrakcyjną niestety dla rzeszy wyborców w różnych krajach rządzonych przez populistów” - Trudno mi powiedzieć, czy wiedzą oni, co czynią, czy po prostu uważają to za najłatwiejsze remedium na palące i szalenie trudne do rozwiązania wyzwania i problemy nowoczesności. Tak, czy owak podlewają benzynę pod beczkę z prochem, beztrosko wierząc, że pożar ich nie dotknie - przestrzegała.

W laudacji Marion Döring, dyrektor Europejskiej Akademii Filmowej powiedziała: - Milczenie nie było w jej stylu, zawsze demonstrowała swoją postawę i wykazywała się odwagą. To sprawiło, że stała się celem ataków ze strony rządzących ze swojego kraju – zarówno w czasach komunizmu jak i dziś (…). W tych pełnych wyzwań czasach Europa potrzebuje artystek i i artystów, intelektualistów, aktywistek i aktywistów, tak, potrzebuje takich ludzi jak oni. Któż inny mógłby otworzyć oczy Europie, aby wyswobodzić ją ze ślepej uliczki, do której wmanewrowały ją polityka, administracja i ekonomia?

Nagroda przyznawana jest przez Kuratorium Stowarzyszenia na Rzecz Wspierania Uczelni Uniwersytetu Europejskiego. Prof. dr Dagmara Jajeśniak-Quast, przewodnicząca kuratorium podkreśliła: - Wszystko to, co nasz uniwersytet uosabia, uosabia także Agnieszka Holland. Tak samo jak nasz uniwersytet podejmuje krytyczne, trudne, ale równocześnie ważne tematy dotyczące historii jak i współczesności polsko-niemieckiej i europejskiej.

- Z dzisiejszej uroczystości wyniesiemy to, co się nam przyda w przyszłości: fantazję, utopie i takich zaangażowanych studentów, jakich mamy tutaj na Viadrinie” - podsumowała prof. dr Julia von Blumenthal, prezydentka Uniwersytetu Europejskiego Viadrina.

Źródło: Collegium Polonicum w Słubicach

Autor: Beata Bielecka | 10 maja 2019Zdjęcia do wiadomości:

Wróć Drukuj

facebook google plus one