Słubice

  • Info24: Zbiórki publiczne po nowemu
  • Info24: Aplikacja mobilna - "Bezpieczne Lubuskie"
  • Info24: OSTRZEGAMY PRZED CZADEM !
  • Info24: Zmiana numeru konta bankowego UM Słubice - patrz "Kontakt"
Tlumaczenie realizowane za pomoca translatora, Gmina Słubice nie odpowiada za treść tłumaczenia.

Kalendarz imprez


Straż Miejska w Słubicach Mapa Gminy Słubice Mapa Słubice-Frankfurt Konsultacje społeczne Zespół Administracyjny Oświaty Słubicki Miejski Ośrodek Kultury Słubicki Ośrodek Sportu i Rekreacji Sp. z o. o. Miejski Klub Sportowy Polonia Biblioteka Collegium Polonicum Ośrodek Pomocy Społecznej Zakład Administracji Mieniem Komunalnym Przedsiębiorstwo Usług Komunalnym Zakład Usług Wodno-Ściekowych Lubuska Niebieska Tarcza Społeczny Komitet Budowy Pomnika w Słubicach

Co nam przyniósł 2017 rok?

Dla gminy i wielu mieszkańców był to rok pełen sukcesów. Dzięki wysokiej pozycji w rankingu Wspólnoty gmina została okrzyknięta w prasie lubuską finansową perłą. Radni uchwalili rekordowy budżet i w tym roku na inwestycje pójdzie aż 27 mln zł. Doszło też do podpisania umowy, dzięki której Słubice mają zyskać całkowitą ochronę przeciwpowodziową, Zakład Usług Wodno-Ściekowych rozpoczął największy projekt w historii spółki, którego wartość wynosi 68 mln zł! W Słubicach zainwestuje firma BMW, Hospicjum św. Wincentego a'Paulo zostało Społecznikiem Roku w województwie lubuskim, Sebastian Świtoński zdobył brązowy medal na mistrzostwach świata w wyciskaniu sztangi leżąc, a Jakub Czak został wicemistrzem Polski w biegach przez płotki...

Styczeń

• Słubiczanie pokazali, że mają wielkie serca. Podczas 25.Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zebrali ponad 88 tys. zł! To rekordowa kwota w historii słubickich zbiórek. (zdjęcie)

• Gmina Słubice była współorganizatorem koncertu noworocznego, który 7 stycznia odbył się w Collegium Polonicum w Słubicach. Królowała muzyka filmowa w wykonaniu Michała Grobelnego, a także kompozycje Argentyńczyka Ariela Ramireza.

• 26 stycznia, we frankfurckim Forum Kleista, odbyła się 30. sesja rad miejskich Słubic i Frankfurtu. Przyjęto na niej wspólne założenia rozwoju turystyki do 2020 roku, omówiono nowe projekty i podsumowano współpracę w ostatnich latach.

• Gabriela Ceranowicz, ksiądz Józef Zadworny, Adam Poholski, Małgorzata Krzyżan, Marcin Kiedrowicz, Tomasz Fedyszyn, Marta Szymańska- Ptak, Radosław Wiłkojć, Rafał Ratajczak, Piotr Dmuchowski, Elżbieta Stranz- Kołosowska i Robert Stranz oraz Natalia i Karol Duer trafili na karty charytatywnego kalendarza Miastoczuli 2017.

• W słubickiej bibliotece można było obejrzeć pływający model pancernika Bismarcka zbudowany z 40 tysięcy zapałek! Budowniczym statku jest młody modelarz z Drzecina Grzegorz Trzmielewski.

 • Powstała elektroniczna baza grobów, które znajdują się na terenie wszystkich cmentarzy komunalnych w gminie Słubice. Za pomocą Internetu (www.slubice.artlookgallery.com), po wpisaniu nazwiska zmarłej osoby, można zlokalizować jej grób.

Luty

• Podczas Halowych Mistrzostw Polski Juniorów i Juniorów Młodszych w Toruniu Antoni Plichta, podopieczny Krzysztofa Wesołka, wywalczył złoty medal w biegu na 60 metrów wśród juniorów młodszych, a Jakub Czak, którego trenuje Jacek Grześkowiak, brązowy medal w biegu na 60 metrów przez płotki.

• Radni zdecydowali, że gmina przeznaczy 2,1 mln zł m.in. na przebudowę ul. Kupieckiej, skrzyżowanie ulicy Narutowicza z Rzepińską i Nocznickiego i remont fragmentu Konstytucji 3 Maja.

Marzec

• Około 600 dzieci przebadali stomatolodzy podczas akcji profilaktycznej przeprowadzonej na zlecenie gminy. Z darmowych konsultacji skorzystały przedszkolaki i uczniowie, a 40 dzieci wytypowano do kompleksowego leczenia, za które zapłaciła gmina.

• Wszystkie cztery słubickie drużyny ze Stowarzyszenia po prostu, które wzięły udział w Poznaniu, w eliminacjach Odysei Umysłu, zakwalifikowały się do finału ogólnopolskiego.

 • Światowej sławy pianista jazzowy Leszek Możdżer gościł w Słubicach podczas, współorganizowanego przez Słubicki Miejski Ośrodek Kultury, festiwalu Dni Muzyki nad Odrą.

• 28 marca, w Domu Bolfrasa we Frankfurcie nad Odrą, odbyła się inauguracja projektu "Europejskie modelowe miasto współpracy transgranicznej Słubice&Frankfurt nad Odrą". Jego budżet to 1,2 mln euro. Przez blisko trzy lata odbywać się będą m.in. polsko-niemieckie imprezy, które służą integracji, powstaną grupy robocze ds. edukacji, kultury, turystyki i sportu, urzędnicy będą się uczyć języka sąsiada.

• Stowarzyszenie „Odra dla turystów” , do którego należy m.in. gmina Słubice, otrzymało polsko-niemiecką nagrodę Interreg 2016, przyznaną po raz pierwszy, przez ministerstwo ds. europejskich landu Brandenburgia i Urząd Marszałkowski w Zielonej Górze, za szczególnie udane polsko-niemieckie projekty. Stowarzyszenie to „budowniczy” dwóch statków turystycznych: Zefira i Laguny, które pływają po Odrze.

• 21 marca dzieci z przedszkola „Pinokio”, „Jarzębinki”, „Misia Uszatka”, „Krasnala Hałabały”, „Krainy Radości” oraz ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Słubicach, rozdały mieszkańcom Słubic żółte tulipany, a zebrane w ten sposób blisko 12 tys. zł przekazano na potrzeby Hospicjum Domowego Św. Wincentego a´Paulo.

• Piłkarze z UKS Polonia Słubice wywalczyli tytuł mistrza województwa lubuskiego w swojej kategorii wiekowej. Była to ich przepustka do ogólnopolskiego finału turnieju „Z podwórka na stadion” na stadionie PGE Narodowym w Warszawie.

Kwiecień

 • Radni zdecydowali, że część nadwyżki budżetowej z ubiegłego roku (1,8 mln zł) gmina przeznaczy m.in. na stworzenie 50 dodatkowych miejsc dla przedszkolaków i modernizację alei Niepodległości.

• Gmina kupiła drogówce przenośny narkotester. Słubicka policja jest drugą w województwie lubuskim, która dysponuje przenośnym urządzeniem do badania obecności narkotyków w organizmie.

• Szczypiornistki z UKS Jedynka zostały wicemistrzem województwa i awansowały do jednej szesnastej pucharu Polski. Zawodniczka Marta Wroniewicz została dwukrotnie powołana do kadry narodowej juniorek młodszych.

Maj

• Słubicki Zakład Usług Wodno-Ściekowych rozpoczął realizację największego projektu w historii spółki. Inwestycja za ponad 68 mln zł, dofinansowana przez Unię Europejską, zakłada m.in. renowację sieci kanalizacyjnej i wodociągowej (prace obejmą swoim zasięgiem 45 ulic w mieście) oraz modernizację oczyszczalni ścieków.

• Po raz 18. odbył się 3 maja w Słubicach festyn wincentyński, zorganizowany przez gminę i parafię pw. NMP Królowej Polski.

  • 9 maja, razem z naszymi sąsiadami zza Odry, świętowaliśmy Dzień Europy. Ponad czterdzieści różnych instytucji z obu stron Odry włączyło się w przygotowanie programu święta, któremu towarzyszyło hasło „Wspólnie kształtować Europę”.

Czerwiec

• Doczekaliśmy się! – cieszył się burmistrz Tomasz Ciszewicz, gdy 12 czerwca w Słubicach podpisano umowę na realizację największej w historii miasta inwestycji przeciwpowodziowej. Opiewa ona na kwotę 113 mln zł, za które zostanie m.in. zmodernizowane blisko 6 km istniejącego wału przeciwpowodziowego i zbudowany nowy wał okrężny o prawie takiej samej długości. Oprócz tego przebudowany zostanie Czarny Kanał i Racza Struga.

• Gmina zorganizowała po raz pierwszy Słubicko-Frankfurcki Dzień Dziecka. Dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej wszystkie atrakcje dla maluchów były darmowe.

• Ośmioletni Adam Murdza, po raz kolejny, zdobył tytuł najlepszego żonglera podczas XVIII Ogólnopolskich Spotkań Cyrkowych w Brodnicy. Jest on podopiecznym Iwony Chruścińskiej, współzałożycielki słubickiej grupy cyrkowej FUN – ATYCY.

• 30 czerwca radni jednogłośnie udzielili burmistrzowi Tomaszowi Ciszewiczowi absolutorium z wykonania budżetu za 2016 rok. Dochody gminy wyniosły 80,3 mln zł, wydatki – 73,45 mln zł, co oznacza, że gmina miała 6,9 mln zł nadwyżki.

Lipiec

• Przez trzy dni (14-16.07.) mieszkańcy Słubic i Frankfurtu bawili się podczas Miejskiego Święta Hanzy "Bunter Hering-Swawolny Kogucik". Były koncerty gwiazd, pokazy dawnej sztuki rzemieślniczej i wiele innych atrakcji. Miejskie Święto Hanzy rozpoczęło się tradycyjnie na moście łączącym Słubice i Frankfurt. Mieszkańców przywitali burmistrzowie obu miast: Tomasz Ciszewicz i dr Martin Wilke, którzy jak zawsze częstowali piwem i zachęcali do degustacji bułek ze śledziami.

• Dwa stadiony, dwa miasta- jeden bieg – tak Słubicki Ośrodek Sportu i Rekreacji i frankfurcki Miejski Związek Sportowy promowali „Bieg bez granic – Lauf ohne Grenzen”, który po raz drugi był jedną z atrakcji Miejskiego Święta Hanzy. Uczestnicy mieli tym razem do pokonania 14,065 km, czyli 1/3 maratonu. Na starcie stanęło 349 zawodników z obu stron Odry.

• 12 lipca polsko-niemiecki Komitet Monitorujący ogłosił listę inwestycji, które zostaną sfinansowane z pieniędzy unijnych. Gmina Słubice i miasto Frankfurt dostaną 1,1 mln euro na budowę Wieży Kleista i podświetlenie mostu łączącego nasze miasta.

• Gmina zleciła wykonanie projektu zagospodarowania placu Bohaterów. Ma się on stać kolejna wizytówka miasta. Inwestycja będzie realizowana w 2018 roku. W budżecie zarezerwowano na nią ponad 4 mln zł.

• Słubiczanie i frankfurtczycy zorganizowali zbiórkę darów dla hospicjum bł. ks. Michała Sopoćki w Wilnie. Pomysłodawczynią była Alicja Pitak z Duszpasterstwa Akademickiego Parakletos w Słubicach. Na Litwę pojechał samochód dostawczy wypełniony po brzegi tym wszystkim, co jest potrzebne do pielęgnacji chorych.

• Wyremontowano fragmenty ulic: Wrocławskiej, Akademickiej, Łokietka, Podchorążych, Wschodniej, Nocznickiego i skrzyżowania przy Rzepińskiej w Słubicach oraz Szmaragdowej, Srebrnej i Diamentowej w Kunowicach. Gmina przeznaczyła na to 432 tys. zł.

• W lipcu krośnieński Kontrakt pokrył asfaltem fragmenty ulic: Konstytucji 3 Maja, Jagiellończyka, Prostej, Witosa, Grzybowej, Piskiej i Wschodniej, a także Zielonej i Słonecznej w Golicach, odcinek drogi w Drzecinie i dwa kawałki w Rybocicach. Nowe nawierzchnie pojawiły się też w Kunowicach. Prace pochłonęły 660 tys. zł. Przy Konopnickiej i placu Wolności zbudowano ponadto parkingi, na które gmina wydała 150 tys. złotych.

• Już po raz czwarty, w trakcie Miejskiego Święta Hanzy, odbyło się spotkanie radnych i burmistrzów Słubic i Frankfurtu z nowymi mieszkańcami Dwumiasta. W Collegium Polonicum gościliśmy ponad 120 osób z rodzinami.

• 15 kilometrów rowów szczegółowych na terenie Słubic i 4 km Kanału Czarnego zostało oczyszczonych w ramach inwestycji gminnej, na którą przeznaczyliśmy z budżetu ok. 90 tys. zł.

• Miejski system monitoringu został rozbudowany o trzy kolejne kamery. Jedna z nich umieszczona została przy wejściu na deptak prowadzący do granicy, kolejna na skrzyżowaniu Narutowicza i alei Niepodległości, a trzecia na zbiegu ulic 1 Maja i Folwarcznej.

• Gmina pozbyła się 124 ton niebezpiecznego dla zdrowia azbestu, którym pokryte były m.in. altanki w mieście i budynki gospodarcze na terenie wiosek. Pozyskaliśmy na to 50 tys. zł z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Gmina każdego roku usuwa ok. 100 ton azbestu.

Sierpień

• 25 uczniom, którzy wyróżniają się w swoich szkołach, burmistrz Słubic Tomasz Ciszewicz przyznał stypendia- 150 zł miesięcznie. Gościliśmy ich 31 sierpnia 2017 r. na sesji rady miejskiej, na którą uczniowie zostali zaproszeni z rodzicami.

• Czas wakacji gmina wykorzystała na remonty w placówkach oświatowych. Pochłonęły ponad 1,1 mln zł. Na przykład w Szkole Podstawowej nr 2 wymieniono ostatnią część instalacji elektrycznej, urządzono tam też oddział przedszkolny dla 25 dzieci, w „jedynce” też urządzono oddział przedszkolny, a także zmodernizowano oświetlenie, w SP nr 3 zmodernizowano ogrodzenie i wyremontowano kuchnię. W przedszkolach są nowe łazienki, w oknach pojawiły się rolety, w żłobku urządzono nowy plac zabaw i zamontowano klimatyzację.

• Jakub Czak zdobył srebrny medal podczas rozgrywanej w Warszawie Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży (kategoria wiekowa U18) i zanotował kolejny rekord życiowy.

• 44 tys. zł przeznaczyła gmina na mechaniczne czyszczenie kolektora kanalizacji deszczowej: od placu Bohaterów do kanału Czarnego przy komendzie policji, przy ul. Reja oraz na placu Wolności. Wyczyszczona też została sieć przy ul. Piłsudskiego, od skrzyżowania z Wojska Polskiego. Dzięki temu duże ilości wody, które pojawiają się po burzach w okolicy urzędu skarbowego, szybciej spłyną kolektorem umieszczonym w ulicy Piłsudskiego.

• Na terenie gminy (przy: Ogrodowej, Drzymały, osiedlu Zielone Wzgórza, a także na terenach wiejskich) stanęło 11 lamp solarnych. Kosztowały blisko 55 tys. zł. Lampy solarne stawiamy tam, gdzie jest problem z podłączeniem tradycyjnego oświetlenia. W sumie jest ich już w gminie ponad 90.

• Gmina kupiła estetyczne pojemniki do segregacji odpadów w parkach czy na placach zabaw. Kosztowały ok. 55 tys. zł.

• Przy Urzędzie Stanu Cywilnego i Spraw Obywatelskich powstał kącik dla dzieci. W czasie gdy rodzice załatwiają w magistracie swoje sprawy, maluchy mają gdzie porysować czy poczytać bajki

Wrzesień

• Gmina Słubice przyłączyła się do akcji Koperta Życia, organizowanej przez słubicki szpital, której adresatem są przede wszystkim osoby przewlekle chore, starsze i samotne. W specjalnie przygotowanych kopertach chętni mogą umieścić kartę informacyjną wypełnioną przez lekarza z najważniejszymi informacjami o ich stanie zdrowia i lekach, które przyjmują. Jest tam też kontakt do najbliższych pacjenta.

• Z budżetu gminy przeznaczono 64 tys. zł. na 25 autorskich kół zainteresowań, które są realizowane w tym roku szkolnym w placówkach oświatowych. Skorzysta z nich około 500 dzieci. Rozwijają zainteresowania podczas zajęć teatralnych, językowych, sportowych.

• - Nikt się nie rodzi z uprzedzeniami, uprzedzeń się uczy. Dlatego ważne jest, żeby dzieci od najmłodszych lat mogły razem wzrastać i poznawać rówieśników – podkreślał dr Martin Wilke, który wraz z zastępcą burmistrza Słubic Romanem Siemińskim uczestniczyli w urodzinach przedszkola Euro-Kita. Chodzi tu 20 polskich dzieci i 34 niemieckich. Taka integracja od najmłodszych lat przynosi największe efekty.

Październik

• - Bardzo zabiegaliśmy o tego inwestora i się udało! - cieszył się burmistrz Tomasz Ciszewicz, który uczestniczył 20 października w zawieszeniu wiechy na przyszłym gigantycznym magazynie firmy BMW budowanym koło terminala w Świecku. To stąd dostarczane będą części dla ok. 150 dilerów BMW w Polsce i wschodnich Niemczech.

• 6 października, podczas gali w Pałacu Książęcym w Żaganiu, sołtys Kunic Ewa Guzik odebrała Złoty Wianek, główną nagrodę w plebiscycie „Gazety Lubuskiej” i Lubuskiej Izby Rolniczej.

• Bank Gospodarstwa Krajowego przyznał gminie 1 mln zł bezzwrotnej dotacji na utworzenie 19 lokali socjalnych. Mają one powstać do maja 2019 roku. Na inwestycję tę gmina planuje wydać w sumie 2,3 mln zł.

• Radni ze Słubic i Frankfurtu nad Odrą oraz władze miejskie wzięły udział w Europejskim Tygodniu Regionów i Miast w Brukseli, gdzie zaprezentowali swoją transgraniczną współpracę i dyskutowali z przedstawicielami miast przygranicznych z Finlandii, Szwecji, Włoch i Słowenii na temat wykorzystania potencjału miast przygranicznych.

• Artyści z Czech, Japonii, Francji, Kanady, Niemiec, Polski, Słowacji, Szwajcarii, Turcji i Węgier uczestniczyli w Festiwalu Nowej Sztuki lAbiRynT. Publiczność miała okazję obejrzeć wystawy, pokazy filmowe, wziąć udział w spotkaniach z artystami, wykładach, performance i happeningach. Organizatorami byli Galeria OKNO oraz polsko-niemieckie Stowarzyszenie Słubfurt.

• Ponad stu przedstawicieli instytucji zaangażowanych w transgraniczne kształcenie uczestniczyło w Słubicko-Frankfurckim Forum Kształcenia, które zorganizowaliśmy w Collegium Polonicum. Dyskutowali m.in. o tym jak zwiększyć liczbę ofert związanych z kształceniem w Dwumieście, podejmować nowe działania na rzecz wspierania kompetencji językowych i zapewnić mieszkańcom dostęp do specjalistów w regionie.

Listopad

• W gorzowskim Teatrze im. Osterwy, odbyła się gala XVI konkursu Społecznik Roku w Pomocy Społecznej Województwa Lubuskiego. Jednym z laureatów zostało Hospicjum św. Wincentego a’Paulo ze Słubic. Uhonorowano je za pracę wolontariuszy na rzecz chorych. Hospicjum zgłosiła do konkursu gmina Słubice.

• 16 listopada koncertem piosenek Udo Lindenberga, w wykonaniu polskich i niemieckich artystów, rozpoczął się Europejski Festiwal Piosenki Autorskiej transVOCALE. Koncertowała też m.in. Brodka, Kuba Badach i wielu innych artystów z różnych krajów, którzy poprzez muzykę przybliżyli swoją kulturę.

• W listopadzie rozstrzygnięto przetarg na przebudowę kolejnych dróg w mieście. Z budżetu gminy pójdzie na to 1,5 mln zł. Do remontu przeznaczono całą ulicę Rzepińską, Żeromskiego, Daszyńskiego, Konopnickiej, fragment placu Bohaterów, Łokietka w Słubicach, a także Bursztynową i Szmaragdową w Kunowicach. Większość prac już się zakończyła.

• W Drzecinie zorganizowano konkurs drwali. W ten sposób powstała misternie wyrzeźbiona sowa, domek na skale, tron, motocykl i wielki grzyb. Był to pierwszy Drzeciński Konkurs Drwali, ale jak zapowiada sołtys Ryszard Świderski, nie ostatni. Uczestnikom kibicowali mieszkańcy Drzecina i zaprzyjaźnionego Boossen.

• W parkach przy placu Wolności i placu Przyjaźni, przy ulicy Akademickiej, na deptakach przy ul. Żeromskiego i Kochanowskiego zamontowano oświetlenie ledowe. Za 62 nowych opraw gmina zapłaciła 67 tys. zł.

• Blisko 140 tys. zł wydał samorząd na poprawę warunków w dwóch świetlicach wiejskich: w Pławidle i Nowym Lubuszu.

• Ponad 45 tys. zł kosztował zakup nowych urządzeń na plac zabaw na osiedlu Słowiańskim. Zamontowano tam w połowie listopada nowe sprzęty, które nie tylko służą zabawie, ale też poprawiają sprawność ruchową dzieci.

Grudzień

• - Słubice to dziś bez wątpienia lubuska finansowa perła – chwaliła gminę „Gazeta Lubuska”, po tym, jak w grudniowym rankingu Wspólnoty, znaleźliśmy się na wysokim, czwartym miejscu w kraju, wśród miast powiatowych, które mają największą zdolność kredytową. – Ten ranking pokazuje potencjał gminy i ocenia ją pod kątem racjonalnej gospodarki. To czwarte miejsce jest naszym wielkim sukcesem – mówił burmistrz Tomasz Ciszewicz. Skarbnik gminy Rafał Dydak podkreślał, że gdy burmistrz przed 7 laty obejmował swój urząd, gmina miała ponad 60 proc. zadłużenie. Dziś wynosi ono poniżej 20 procent!

• Kanclerz UAM Stanisław Wachowiak, który przyczynił się do powstania w Słubicach Collegium Polonicum, został Honorowym Obywatelem Słubic, natomiast Torsten Kleefeld, dyrektor frankfurckiego gimnazjum, w którym się uczy także polska młodzież, odebrał podczas grudniowej sesji rady miejskiej tytuł Ambasadora Słubic.

• 27 mln zł ma pójść w 2018 roku na inwestycje w gminie – zdecydowali na grudniowej sesji radni. To najwyższa kwota w historii gminy. Rekordowy jest cały budżet – po stronie dochodów ma ponad 94 mln zł, po stronie wydatków 105 mln zł.

• 1 grudnia mieszkańcy Słubic i Frankfurtu mogli wziąć udział w otwarciu pierwszego okienka Aktywnego Kalendarza Adwentowego. Potem przez kolejne 23 dni, codziennie różne instytucje, stowarzyszenia, szkoły, organizowały spotkania, które przybliżały nas do świąt i były okazję do lepszego poznania się.

• 21 grudnia 2017 roku minęło 10 lat od kiedy Polska weszła do strefy Schengen. Zniesienie kontroli granicznych miało dla rozwoju naszych miast kolosalne znaczenie. Płynny ruch na granicy sprzyja gospodarce, rozwinął się handel i usługi po obu stronach granicy, swobodne przejście do sąsiadów sprzyja integracji mieszkańców, współpracy przedszkoli i szkół, wspólnym imprezom kulturalnym i sportowym. -Schengen dało nam nową energię do działania – mówił T. Ciszewicz.

• 20 grudnia na moście łączącym Słubice i Frankfurt, słubiccy harcerze ze swoim komendantem Wacławem Strażewiczem, a także burmistrz Tomasz Ciszewicz, przewodniczący rady miejskiej Mariusz Olejniczak i ks. Rafał Mocny z Katolickiego Centrum Studenckiego przekazali przedstawicielom Frankfurtu Betlejemskie Światełko Pokoju. Po spotkaniu mieszkańcy obu miast modlili się o pokój podczas nabożeństwa ekumenicznego w Kościele Pokoju we Frankfurcie.

• W grudniu zakończyła się kampania ekologiczna, sfinansowana przez gminę, podczas której uczyliśmy najmłodszych segregować odpady. • Koło kaplicy, na cmentarzu komunalnym w Słubicach, na zlecenie gminy zbudowano kolumbarium. 20-metrowa ściana, wysoka na 3 metry, ma 21 nisz. Każda z nich może zmieścić dwie, trzy urny. Jeśli zajdzie potrzeba do istniejącego modułu kolumbarium będzie można dobudowywać kolejne. Kolumbarium kosztowało gminę ponad 50 tys. zł.

• Sebastian Świtoński, który w grudniu w Meksyku, na mistrzostwach świata juniorów w wyciskaniu sztangi leżąc (World Para Powerlifting Men's Junior Championships), zdobył brązowy medal, był 15 grudnia gościem burmistrza Tomasza Ciszewicza. 19-latek jest niepełnosprawny, co nie przeszkadza mu realizować marzeń. Takim marzeniem był wyjazd na mistrzostwa świata do Meksyku. Pojechał tam, jako jeden z 14 zawodników z Polski. Z najkrótszy stażem w kadrze. I jako jedyny wrócił z mistrzostw z medalem!

• Bardzo dużo pozytywnych komentarzy pojawiło się pod informacjami, zamieszczonymi na różnych forach internetowych, na temat nowych dekoracji świątecznych kupionych przez gminę. Za sprawą wielkich czerwonych bombek, które zdobią od początku grudnia park przy placu Przyjaźni i deptak koło mostu granicznego, Słubice trafiły nie tylko na różne fanpage’e, ale też na bloga dla pasjonatów architektury krajobrazu (www.inspirowaninatura.pl), co jest dla naszego miasta świetną promocją. Oprócz instalacji z bombek, w mieście pojawiły się też nowe dekoracje na latarniach.

• Od 1 grudnia, w Urzędzie Stanu Cywilnego i Spraw Obywatelskich w słubickim magistracie, działa nowoczesny, elektroniczny system obsługi klientów. Na korytarzu urzędu stanął automat, dzięki któremu można zarządzać ruchem klientów.

• Od grudnia, chcąc dokonać opłat administracyjnych czy skarbowych na rzecz gminy nie trzeba już iść do banku, ale można zrobić to na miejscu w magistracie za pomocą wszystkich rodzajów kart płatniczych. Co ważne, mieszkańcy nie ponoszą z tego tytułu żadnych kosztów, bo urząd nie pobiera prowizji.

• W jaki sposób korzystać z zasobów wodnych i czego nie wrzucać do toalety uczą się dzieci ze słubickich przedszkoli. Zakład Usług Wodno-Ściekowych w Słubicach rozpoczął cykl spotkań edukacyjno-ekologicznych pt.: „Skąd się bierze i gdzie znika słubicka kropla wody?”.

• Około 150 osób wzięło udział w Preludium Bożonarodzeniowym przygotowanym przez słubiczan i artystów z obu stron Odry dla mieszkańców Dwumiasta. Przedstawienia można było obejrzeć w adwencie zarówno w Collegium Polonicum jak również Forum Kleista. Powstała też płyta z zapisem części utworów „Łączą nas święta”, której wydanie dofinansował Euroregion Pro Europa Viadrina. Płata, w formie upominku, trafiła do mieszkańców.

• Powstał gminny kalendarz obchodów 100-lecia Niepodległości Polski. Głównym punktem obchodów będzie odsłonięcie 17 września 2018 roku pomnika Pamięci Zesłańców Sybiru i Niepodległości, który na zlecenie gminy wykonuje poznański artysta Robert Sobociński. Słubice będą też m.in. organizatorem jednego ze stu biegów odbywających się 11 listopada o 11.11. w całej Polsce pod wspólną nazwą „Od Bałtyku do Tatr”.

Autor: Beata Bielecka | 10 stycznia 2018

Wróć Drukuj

facebook google plus one