Słubice

  • Info24: Projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów polożonych w Kunowicach
  • Info24: Informacja w sprawie przekształcenia użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów
  • Info24: Zbiórki publiczne po nowemu
  • Info24: Aplikacja mobilna - "Bezpieczne Lubuskie"
  • Info24: OSTRZEGAMY PRZED CZADEM !
Tlumaczenie realizowane za pomoca translatora, Gmina Słubice nie odpowiada za treść tłumaczenia.

Kalendarz imprez


Straż Miejska w Słubicach Mapa Gminy Słubice Mapa Słubice-Frankfurt Konsultacje społeczne Zespół Administracyjny Oświaty Słubicki Miejski Ośrodek Kultury Słubicki Ośrodek Sportu i Rekreacji Sp. z o. o. Miejski Klub Sportowy Polonia Biblioteka Collegium Polonicum Ośrodek Pomocy Społecznej Zakład Administracji Mieniem Komunalnym Przedsiębiorstwo Usług Komunalnym Zakład Usług Wodno-Ściekowych Lubuska Niebieska Tarcza

Radni zdecydowali: Ponad 26 mln zł na gminne inwestycje!

Rada Miejska w Słubicach jednogłośnie uchwaliła, 20 grudnia, budżet na 2019 rok. Dochody mają wynieść 100 mln zł, a wydatki szacuje się na kwotę 107 mln zł. Gminę czeka kilka ważnych inwestycji, m.in. przebudowa placu Bohaterów, dokończenie budowy hali sportowej przy „dwójce” czy mieszkań socjalnych przy ul. Krótkiej. Na wniosek burmistrza Mariusza Olejniczaka, radni wpisali też do budżetu kwotę 300 tys. zł, którą gmina chce dołożyć do opracowania studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego niezbędnego do wybudowania obwodnicy Słubic.

W budżecie państwa na wykonanie studium dla Słubic zapisano 1 mln zł. Wiadomo, że to nie wystarczy. - Ponieważ obwodnica to dla nas priorytet nikt nie miał wątpliwości, że trzeba dołożyć się do opracowania tego studium – podkreśla burmistrz i dodaje, że to pierwszy krok w tym kierunku ze strony gminy. – Wybieramy się z przewodniczącym rady miejskiej do wojewody, a także do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, żeby się dowiedzieć, jak wygląda obecna sytuacja – mówi burmistrz. Wprawdzie wiadomo, że w Programie Budowy Dróg Krajowych 2014-2023, nie ma obwodnicy Słubic, to jednak, mając dokumentację, gmina zwiększy swoją szansę, żeby trafić na listę rezerwową. – Będziemy o to walczyć – podkreśla burmistrz.

Na co jeszcze stawia w gmina w nadchodzącym roku? – Na inwestycje zarezerwowaliśmy ponad 26 mln zł, więc sporo się będzie działo – zapowiada Mariusz Olejniczak. 2,2 mln zł przeznaczy samorząd na modernizację budynku przy ul. Krótkiej, w którym powstanie 19 lokali socjalnych. Mają zostać oddane do użytku w połowie 2019 roku. Prace rozpoczęły się w tym roku, a samorząd przeznaczy na nowe lokale socjalne w sumie 2,3 mln zł. Około 1 mln zł dotacji pozyskał z Banku Gospodarstwa Krajowego. Po zrealizowaniu tej inwestycji w Słubicach będą 52 lokale socjalne (33 znajduje się przy ul. Jagiellończyka). Za 4,3 mln zł przebudowany zostanie plac Bohaterów. Niedawno gmina podpisała umowę ze słubicką firmą Eurokop Invest , która wygrała przetarg na realizację tej inwestycji. Ma na to czas do końca przyszłego roku. Plac Bohaterów zyska fontannę, miejsce do zabaw dla dzieci, tereny rekreacyjne.

Jedną z większych inwestycji będzie dokończenie budowy sali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 2, na co pójdzie w przyszłym roku 5 mln zł. 4,8 mln zł zapisano też w budżecie na budowę Wieży Kleista. 85 proc. kosztów inwestycji zwróci gminie Unia Europejska. Jak mówi burmistrz, samorząd rozważą zmianę projektu wieży ponieważ nie udało się znaleźć wykonawcy, który zmieściłby się w zarezerwowanej na ten cel kwocie. 1 mln zł dotacji przekaże gmina Słubice na modernizację drogi powiatowej Nowe Biskupice-Rzepin. Na poprawę jakości swoich dróg przeznaczyła m.in. 700 tys. zł. Radna Maria Skalniak dopytywała w czasie sesji, czy już wiadomo, jakie drogi zostaną wyremontowane z tej puli pieniędzy? Burmistrz wyjaśnił, że będzie to zależało od potrzeb zgłaszanych przez mieszkańców. Oprócz tego 90 tys. zł zarezerwowano na modernizację drogi przy ul. Wschodniej, a 30 tys. zł – Letniej (obie znajdują się na osiedlu Zielone Wzgórza). Poprawi się też stan drogi przy ul. Witosa (od ul. Konstytucji 3 Maja do Czarnego Kanału), ul. Reja, ul. Złotej w Kunowicach i drogi w Drzecinie, prowadzącej od drogi krajowej 31 do numeru domu 45. 80 tys. zł pójdzie też na przebudowę mostu w Rybocicach, a 50 tys. zł na fragment drogi w tej wsi (od numeru domu 35 do 40). Ponadto radni przyznali także 500 tys. zł dotacji Uniwersytetowi im. Adama Mickiewicza, który przymierza się do odbudowy spalonej latem auli Collegium Polonicum w Słubicach.

Przewodniczący rady miejskiej Grzegorz Cholewczyński nie krył radości, że w budżecie znalazły się również pieniądze na projekt budowlany i realizację pierwszego etapu budowy placu zabaw dla dzieci niepełnosprawnych. Ma on powstać przy alei Niepodległości. – Jest to bardzo oczekiwana inwestycja, z inicjatywą wyszli rodzice i uważam, że jeżeli cokolwiek możemy zrobić dla niepełnosprawnych dzieci, to po prostu należy to robić! – podkreśla Grzegorz Cholewczyński.

 200 tys. zł zapisano w planie wydatków na budowę parkingów w mieście, 40 tys. zł na budowę chodnika przy ul. Obozowej, a 150 tys. zł na drugi etap zadaszenia targowiska przy ul. Kopernika. Radni zdecydowali też, że w przyszłym roku gmina zleci wykonanie dokumentacji technicznej sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ulic: Konstytucji 3 Maja, Jagiełły i Mieszka I. Nową elewację zyska ponadto budynek przy ul. Piłsudskiego, w którym się mieści Centrum Organizacji Pozarządowych, na cmentarzu powstaną nowe, oświetlone alejki, z pomocą Unii Europejskiej samorząd kupi dwa samochody dla strażaków z OSP. W planach na przyszły rok jest też rozbudowa monitoringu w mieście, projekt budowlany szkoły podstawowej w Kunowicach, termomodernizacja Szkoły Podstawowej nr 2, na którą zarezerwowano 620 tys. zł.

W placówkach oświatowych inwestycji będzie dużo więcej. W SP nr 3 dokończona zostanie modernizacja instalacji elektrycznej, podobne prace czekają szkołę w Golicach. Budynek tej placówki zostanie ponadto docieplony. Ładniej zrobi się w przedszkolu „Jarzębinka”, gdzie będą modernizowane sale dla dzieci, warunki poprawią się także w „Misiu Uszatku” , w którym zaplanowano remont łazienki i sali gimnastycznej, modernizację kuchni oraz montaż rolet zewnętrznych w czterech salach dydaktycznych. Przeznaczono na to ponad 300 tys. zł. Sporo się też będzie działo w przedszkolu nr 4 „Krasnal Hałabała”. Będzie tam modernizowana instalacja wodna, łazienki, w salach pojawią się rolety, które latem zapewnią dzieciom komfort. W budżecie zarezerwowano na te prace ponad 200 tys. zł. Rolety będą też zamontowane w żłobku „Bajka”.

 

Autor: Beata Bielecka | 21 grudnia 2018

Wróć Drukuj

facebook google plus one